“ABD, İngiltere ve Fransa Suriye’yi vurmaya hazırlanıyor”

Rusya; cihatçı çetelerin İngiltere’nin de aktif desteğiyle İdlib’de kimyasal saldırı provokasyonu için hazırlık yaptığını, Amerikan saldırı aygıtlarının da Suriye’yi vurmak için Basra Körfezi ve Katar’daki üslerde konuşlandırıldığını açıkladı.

Suriye devleti Rusya ile birlikte İdlib operasyonu için hazırlıklarını sürdürürken Rusya; ABD, İngiltere, Fransa ve İdlib’deki cihatçı çetelerin “kimyasal saldırı” provokasyonu ve Suriye’yi vurma hazırlığı yaptığını açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İdlib’deki çetelere kimyasal silah kullandırılarak saldırıya bahane oluşturmaya çalışıldığı belirtildi. Bakanlık Sözcüsü İgor Konaşenkov, Tahrir el-Şam (El Nusra) çetesinin Cisr el-Şuğur’a saldırmak için klorin dolu 8 tankeri yakındaki bir köye konuşlandırdığını açıkladı.

Çetelerin arkasında emperyalist devletler olduğuna da işaret edilen açıklamada, İngiltere merkezli özel askeri şirket Olive’in denetimindeki çetecilerin kimyasal silahları kullanmak için İdlib’e ulaştığı kaydedildi. ABD’nin de saldırı için askeri hazırlık yaptığının altı çizilen açıklamada, kruz füzeleri taşıyan USS The Sullivans destroyerinin Basra Körfezi’nde konumlandığı, B-1B savaş uçağının da Katar’daki Amerikan üssünde konuşlandırıldığı ifade edildi.

Suriye hükümeti ve ekonomi tesislerinin ABD, İngiltere ve Fransa tarafından saldırı tehdidi altında olduğuna dikkat çeken Konaşenkov şu ifadeleri kullandı: “İngiliz özel kuvvetlerinin aktif rol aldığı bu provokasyon, ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye hükümeti ve ekonomi tesislerine füze saldırısı düzenlemesi için diğer bir bahane olarak kullanılacak.”