ABD’de hükümet kapalı: Kamu çalışanları ücret alamıyor

Kamu görevinde çalışan 800 bin kamu çalışanının ücretleri kesilmiş bulunuyor ve Trump bu durumun yegane sorumlusu olarak suçlanıyor.

Meksika sınırından ABD’ye suçluların, çetelerin ve insan tacirlerinin yasa dışı yollarla girdiğini savunan Donald Trump, çelikten duvar örme zorunluluğunu ileri sürmüş ve “Bu ciddi bir ulusal güvenlik konusudur. Oyun oynamıyoruz bunu yapmak zorundayız” demişti. Dediğini yapma kararlılığında olan Trump, Meksika sınırına inşa etmek istediği çelik duvar için Kongre’den 5 milyar dolarlık ek ödenek talep etmişti.

Kongre’den ek ödenek bütçesine onay çıkmadığı ve tartışmalar devam ettiği için hükümet kapandı. Trump, paylaştığı Twitter mesajında kararın sorumluluğunun Demokratlara ait olduğunu ifade ederek, “Demokratlar sınır güvenliği lehine oy kullanmazsa bugün hükümet kapanıyor” demişti. 22 Aralık’tan bu yana hükümetin kapıları kapanmış bulunuyor.

New York Senatörü Demokrat Chuck Schumer Trump’ı kastederek “Başkan hükümetin aylarca hatta yıllarca kapalı kalabileceğini söyledi” açıklamasında bulunmuştu. İlgili açıklamanın hatırlatılması üzerine Trump, “Evet bunu söyledim. O kadar uzun kalacağını zannetmiyorum ama buna hazırım” ifadelerini kullandı.

 Meksika sınırına örülecek duvarın çelikten olması gerektiğini özellikle vurgulayan Trump, “Çelik şirketlerimiz işsizdi ben geldiğimde, şimdi mucizevi bir şekilde canlanıyorlar” ifadesini kullanarak adeta durumu alay konusu yapıyor.

Bütçenin onaylanmaması durumunda İç Güvenlik, Ulaştırma, Tarım ve Adalet bakanlıklarının faaliyetlerinin durmaya başlayacağı, ulusal park ve ormanların kapanacağı ve yüz binlerce kamu çalışanının ücret almadan çalışmak ya da zorunlu izne çıkmak zorunda kalacağı iddia ediliyordu. Nitekim öyle de oldu.

Kamu görevinde çalışan 800 bin kamu çalışanının ücretleri kesilmiş bulunuyor ve Trump bu durumun yegane sorumlusu olarak suçlanıyor.

Ülkede hükümet en son 2013 yılında Obama yönetimi döneminde 16 gün kapanmış, hiçbir kamu dairesi çalışmadığı, 850 bin federal kamu çalışanına izin bildirimi yapıldığı ve toplam maliyetin 25 milyar doları bulduğu ileri sürülmüştü.