ABD’den açıklama: “Ortadoğu’dan çekilmiyoruz”

Ortadoğu’daki işbirlikçilerine ziyaretlerini Körfez ülkeleriyle sürdüren ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Müttefiklerimize bölgeden çekilmeyeceğimizi söylüyoruz” dedi.

Ortadoğu’ya nüfuz etme çabalarına dair bölgedeki işbirlikçilerine ziyaretlerini sürdüren ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Müttefiklerimize bölgeden çekilmeyeceğimizi söylüyoruz” diye konuştu.

Suudi Arabistan merkezli Al Arabiya’ya konuşan Pompeo, Suriye’den çekilme kararlarının yanı sıra Türk sermaye devletiyle ilişkileri, Kaşıkçı cinayeti ve Suudi Arabistan’la işbirliklerine dair açıklamalarda bulundu.

Bölgedeki emperyalist çıkarlarını “IŞİD’i ortadan kaldırmak” yalanıyla gerekçelendiren Pompeo, Suriye’den çekilmelerini “taktik değişikliği” diye tanımlayarak “Müttefiklerimize bölgeden çekilmeyeceğimizi söylüyoruz” ifadelerini kullandı. Sabah saatlerinde Türkiyeli mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda görüştüğüne değinen Pompeo, “Hem Suriyeli Kürtleri hem de Türkiye'yi koruyacak iyi bir netice elde edeceğimiz konusunda iyimserim” dedi.

Mısır, Ürdün, Irak ve son olarak Bahreyn’e yaptığı ziyaret sonrasında dün akşam Birleşik Arap Emirlikleri’ne ulaşan Pompeo, sonrasında Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri Katar, Kuveyt, Umman ve Suudi Arabistan’a geçecek.