ABD’den İran’a yaptırım: 8 ülke muaf tutulacak!

ABD İran’a yönelik ambargonun 5 Kasım’da başlayacağını ve 8 ülkenin yaptırımlardan muaf tutulacağını açıkladı. İran ise yaptırımların kendilerini etkilemeyeceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’a yönelik ABD tarafından 5 Kasım’dan itibaren hayata geçirilecek yaptırımlardan 8 ülkenin muaf tutulacağının açıkladı.

ABD Hazine Bakanılığı'ndan yapılan açıklamada, "İran yaptırımları kapsamındaki kurumlara mali hizmetleri kesmezse SWIFT de ABD yaptırımına maruz kalabilir" denildi.

ABD'nin, İran'a uyguladığı yaptırım listesine 700 kişi ve kurumu da dahil ettiği belirtildi.

Çin, Japonya, Hindistan ve Güney Kore’nin geçici olarak yaptırımlardan muaf tutulduğu belirtilirken diğer dört ülke ise henüz açıklanmadı.

Pompeo, ayrıca Avrupa Birliği'ne hiçbir muafiyet tanınmayacağını da belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin yaptırımlarından muaf olacağını söyleyerek; "Türkiye'nin muafiyet gösterilecek ülkeler arasında olduğunu biliyoruz. Ancak detaylar henüz elimize ulaşmadı" dedi.

DW Türkçe ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan bir yetkiliye dayandırdığı haberinde ABD’li şirketlerin yüzde 5 hissesi bulunan TÜPRAŞ’a muafiyet tanınacağını yazdı. İran'dan petrol ithalatının üçer aylık sürelerle azaltılacağı ancak sıfırlanmayacağı belirtildi.

İran: Yaptırımlar etkilemeyecek

Yaptırım kararı karşısında açıklama yapan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi “ABD, cesur ve büyük milletimize karşı herhangi bir tedbir uygulayacak yetkinliğe sahip değil. Biz, ABD yaptırımları altında, ülkemizin ekonomisini yürütebilecek bilgi, birikim ve kapasitemiz vardır” dedi.

Yaptırımların kendilerini etkilemeyeceğini savunarak ABD’nin İran üzerinden bu şekilde siyasi ve ekonomik hedeflerine ulaşamayacağını söyledi.