ABD’den Venezuela’ya altın yaptırımı

ABD Başkanı Trump Venezuela’ya yönelik ‘altın yaptırımı’ uygulanması talimatı veren kararnameyi imzaladı.

ABD, Venezuela’ya dönük emperyalist kuşatmasına bir yenisini ekledi. ABD Başkanı Trump, dün Venezuela’da altın sektörünü hedef alan yaptırımların uygulanması için başkanlık kararnamesi imzaladı.

ABD’nin ‘altın yaptırımı’ kararı yine manipülatif iddialarla gerekçelendirildi. “Venezuela Devlet Başkanı Nicholas Maduro ve çevresindekilerin ülkenin zenginliklerini kendi çıkarları için kullandığı, Venezuela’nın altyapısının ve doğal kaynaklarının kötü ekonomi yönetimi ve usulsüz madencilik uygulamalarıyla yağmalandığı” iddialarının yanı sıra Venezuela yönetiminin halkın ihtiyaçlarını karşılamayarak “bölgesel göçmenlik krizi”ne de yol açtığı ileri sürüldü.

Bu iddialarla başlatılan yaptırımlar arasında Amerikan merkezli şirket ve kişilere yönelik yasak da yer aldı. ABD himayesinde olmayanlara uygulanacak yasağa göre, Venezuela’nın altın sektöründe faaliyet gösteren ve Venezuela hükümetiyle doğrudan ya da dolaylı yoldan aldatıcı işlemler yapan özel ve tüzel kişilerle ticari ilişkilerin yasaklanacağı bildirildi.

Ekonomistler bu yaptırımların Venezuela ekonomisini daha da kötüye götüreceğini belirtiyor.