“ABD’nin çıktığı topraklar Suriye hükümetine devredilmeli”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, ABD’nin çekilme sürecine dair değerlendirmelerde bulundu. Öte yandan Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) Rusya, Suriye ve Fransa yetkilileriyle sürece dair görüşme halinde olduğu bildirildi.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, ABD’nin Suriye’den çekilme sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Çekilme sürecinin belirsizliği üzerinde duran Zaharova, “ABD’nin çıktığı topraklar Suriye hükümetine devredilmeli” vurgusu yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, bugün düzenlediği haftalık basın toplantısında, ABD’nin çekilme takvimi ve bu kararın nedenlerinin belirsizliğine değindi. Rusya’nın, “ABD’nin Suriye’deki fiili işgali çözüm önünde ciddi bir engel” uyarılarını hatırlatan Zaharova, ABD öncülüğündeki emperyalist koalisyonun saldırılarına bu süreçle birlikte devam edip etmeyeceğinin de net olmadığını ifade etti.

Bunların yanı sıra bu adımların “çözüme yönelik” olduğunu değerlendirdiklerini ifade eden Zaharova “ABD'lilerin terk ettiği toprakların kontrolünün kime bırakılacağı sorusu doğuyor. Uluslararası hukuku ve Suriye ile Suriye halkının geçtiği süreci göz önünde bulundurduğumuzda, bu Suriye hükümeti olmalı” diye konuştu.

PYD yöneticisi: Suriye ve Rusya ile görüşüyoruz

Öte yandan, ABD’nin işgali altındaki topraklarda emperyalist koalisyonun destek verdiği Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ve Demokratik Suriye Meclisi (DSM), farklı devlet temsilcileriyle görüşmelerini sürdürüyor. PYD yöneticisi Fethi Mıhemed, Suriye ve Rusya ile görüştüklerini belirtirken, DSM sözcüsü Fransa’dan destek talebinde bulunduklarını ifade etti.

Sputnik’ten Hikmet Durgun’un haberine göre, PYD yöneticisi Fethi Mıhemed, “Türkiye Suriye'ye girmesin diye Rusya ve Suriye devletiyle görüşmeler yapıyoruz. DSG'nin büyük ve karada başarı elde etmiş 100 bin üyesi var. Bu gücün değerlendirilmesi lazım. Rusların bu gücü bırakacağını zannetmiyoruz. ABD'nin Suriye'den çekilme kararı Türkiye ile görüşmeler sonucunda olmamıştır. ABD-Rusya anlaşması çerçevesinde olmuştur” ifadelerini kullandı.

DSM sözcüsü: Fransa’dan destek talep ettik

DSM’nin sözcüsü Emced Osman ise geçtiğimiz günlerde Fransa yetkilileriyle yaptıkları görüşmeye değinerek şöyle dedi: “Görüşmede DSM yetkilileri Fransa'dan IŞİD terörüne karşı birlikte daha etkin mücadele etmelerini ve Türkiye'nin tehditlerinin boşa çıkarılması gerektiğini dile getirdiler. Yetkililer ayrıca, Fransa'nın DSG'ye verdiği desteğin devam etmesini talep ettiler. Biz, teröre karşı sadece askeri olarak mücadele etmenin yetmediğini ve siyasi alanda da tedbirler alınması gerektiğini düşünüyoruz. Fransa'nın Suriye'ye ek askeri kuvvet gönderip göndermeyeceği henüz belli değil.”