“Anlaşma dışında bir alternatif yok”

El Mikdat’ın açıklaması, Kürt liderler tarafından olumlu karşılandı. Tarafların birbirlerini teyit ederek anlaşmadan yana olduklarını kamuoyuna açıklamaları, bu eğilimin netleşme aşamasında olduğuna işaret ediyor.

ABD’nin işgalci askerlerini Suriye’den çekmesine eşlik eden AKP-saray rejiminin tehditleri, PYD ile Beşşar Esad yönetimi arasındaki görüşmelerin olumlu yönde ilerlemesine yol açmış görünüyor. Hem hükümet adına konuşanlar hem PYD liderleri tarafından yapılan açıklamalar buna işaret ediyor.

AKP-saray rejiminin işgal/ilhak tehditlerine set çekmek için, etkili olabilecek en iyi çıkış yolu, Kürt hareketi ile Esad yönetiminin anlaşmasıdır. Zira gerilim olsa da, işin sonunda ABD emperyalizmi ile Ankara’daki işbirlikçileri anlaşmaya varacak. Bu ise hem Suriye yönetimi hem PYD için tehdit oluşturacak bir gelişme sayılabilir.

Henüz zaman varken iki tarafın anlaşmaya varması, ABD askerlerinin Suriye topraklarını terk etmesini zorunlu hale getireceği gibi, saray rejiminin Kürt düşmanı yayılmacı heveslerini kursağında bırakacaktır. Nitekim son gelişmeler sürecin bu yönde ilerlediğine işaret ediyor.

Ajanslara açıklama yapan Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal el Mikdat, geçmişte yaşanan bazı sorunlara rağmen artık yolun sonuna gelindiğini ve PYD ile yapılan görüşmeler konusunda iyimser olduğunu belirtti. Kürtlerin Suriye’nin ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyen el Mikdat, PYD ile anlaşmaktan başka çıkış yolu olmadığını da vurguladı.

El Mikdat’ın açıklaması, Kürt liderler tarafından olumlu karşılandı. Tarafların birbirlerini teyit ederek anlaşmadan yana olduklarını kamuoyuna açıklamaları, bu eğilimin netleşme aşamasında olduğuna işaret ediyor. Bu gelişme, Esad yönetimi ile Kürt hareketinin anlaşarak, AKP-saray rejiminin yayılmacı/saldırgan heveslerine set çekmeye kararlı oldukları izlenimini güçlendiriyor.