Basel’de binler ‘Fridays for Future’ için yürüdü

Basel’de binlerce öğrenci, küresel ısınmaya karşı temiz bir çevre ve iklim için sokaklara çıkarak “Geleceğimizin kirletilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Bugün yüzün üzerinde ülkede, 1700 civarında merkezde, milyonlar küresel ısınmaya, çevre kirliliğine karşı sokaklara çıkarak “Geleceğimizin kirletilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Bu merkezlerden biri de Basel’di. Haftalar öncesinde Basel’deki yürüyüş için harekete geçen öğrenci kolektifi, 14-16 Mart arasını hafta sonu eylemliliği ilan ederek işe koyuldu.

14 Mart’ta Basel’in Kaserne meydanında çadır açıp kamp kuran öğrenciler, çalışma atölyeleri kurarak iklim hareketinin sorunlarını ve 15 Mart’ta yapılacak yürüyüşü tartışarak planladılar. Yürüyüş için saat 13.00’te Münsterplatz’da bir araya gelindi.

Saat 13.30’da iklim ve çevre hareketi için mücadele eden ve bu uğurda hayatını kaybedenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Ardından iklim değişikliğinin yarattığı ve yaratacağı etkileri konu alan konuşmalar yapıldı. Bu konuşmalarda İsviçre tekellerinin ve bankalarının dünya çapında kâr uğruna çevreye verdikleri zararlar istatistiklerle verildi ve “hemen şimdi” harekete geçilmesi vurgulandı.

Konuşmaların ardından yaklaşık 5 bin kişi, hep birlikte “Wir sind da, wir sind laut, weil man uns die zukunft klaut” (Biz buradayız, sessiz değiliz, çünkü geleceğimiz çalınıyor) sloganı eşliğinde yürüyüşe geçti. Yol boyunca slogan ve konuşmalar eşliğinde, şehrin en kalabalık yerlerinden geçilerek Kaserne meydanına gelindi. Burada da aynı içerikli yapılan konuşmalardan sonra bir müzik grubunun verdiği konserle etkinlik devam etti.

16 Mart Cumartesi günü de çalışma atölyeleri ile etkinlik devam edecek. Çalışma atölyelerinde, tartışmalar sonucunda bir deklarasyon yayımlanacak ve bundan sonraki eylemlilikler deklare edilecek.

Kızıl Bayrak / İsviçre