Brezilya’da kamyoncuların grevi sürüyor

Brezilya’da dizel yakıt fiyatlarındaki artışa tepki gösteren kamyoncuların grevi bir haftayı geride bıraktı.

Brezilya’da dizel yakıt fiyatlarında son iki yılda yaklaşık yüzde 100 zam gelmesine tepki gösteren kamyoncular, 21 Mayıs’ta başladıkları grevi sürdürüyor. Hükümet tarafından dizel yakıt fiyatları düşürülene kadar grevi sürdüreceklerini belirten kamyon şoförleri, aynı zamanda bazı yol ve köprü ücretlerinin de düşürülmesini talep ediyor.

25 Mayıs’ta polise “kamyonculara müdahale ederek yolları açma” talimatı veren Devlet Başkanı Michel Temer, dün kabine üyeleriyle bir araya gelerek grevi nasıl sona erdirebileceklerini tartıştı. Öneriler arasında dizel yakıt fiyatlarında en az 60 günlüğüne yüzde 10 indirim yapılmasının yer aldığı öğrenildi.

Kamyoncular Derneği ise yaklaşık 600 bin kamyon şoförünü temsil ettiğini belirterek, fiyatlarda indirime gidene kadar geri çekilmeyeceklerini duyurmuştu.

Devlete ait petrol şirketi Petrobras'ın, 23 Mayıs'ta grevden dolayı dizel yakıt fiyatlarında 15 günlüğüne yüzde 10 indirim yaptığını açıklamasına rağmen kamyoncular, bunun bir anlaşmayı temsil etmediğini belirterek grevi sonlandırmamıştı.