CIA: Venezuela hükümetini devirmek istiyoruz

CIA Direktörü, Venezuela hükümetini devirmek istediklerini, bu yönde Meksika ve Kolombiya’yla birlikte çalışmalar yürüttüklerini itiraf etti.

ABD, Güney Amerika ülkelerinde kirli planlarını uygulamaya devam ediyor. Daha önce de kıtadaki pek çok ülkede gelişen toplumsal hareketlere karşı darbeler tezgahlayan, kirli savaşları destekleyen ve kıta halklarının başına diktatörleri musallat eden ABD, şimdi de Venezuela’daki Bolivarcı hükümeti devirmeyi hedeflediklerini itiraf etti.

CIA’den “demokrasi” tehdidi

ABD’nin Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Michael Pompeo bu düşünceyi, katıldığı bir etkinlikte sorulan soru üzerine ifade etti. Aspen Enstitüsü isimli kuruluşun düzenlediği bir etkinlikte konuşan Pompeo, Venezuela hükümetini devirmek için Meksika ve Kolombiya’yla birlikte çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Daha önce de “demokrasi” bahanesiyle ülkeleri işgal eden ABD’nin istihbarat şefi, bu demagojiyi bir kez daha sürdürerek “Amerika, Venezuela’nın mümkün olduğunca istikrarlı ve demokratik olması konusunda derin bir ilgiye sahip” ifadelerini kullandı. Geçen hafta bu konuyu konuşmak için Meksika ve Kolombiya’nın başkentlerine gittiğini söyleyen Pompeo “Umdukları geçişin dinamiklerini anlamak için CIA’in elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını”, Meksika ve Kolombiya ile de “bunu anlamaları” için görüşmeler yaptıklarını ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı ise, Venezuela hükümetini devirmeye çalıştıklarına dair bir bilgi vermekten kaçındı. Bakanlık, Venezuela hükümetine Ulusal Kurucu Meclis’in askıya alınmaması durumunda siyasi ve ekonomik yaptırımlar uygulayacağı tehdidinde bulundu.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise ABD’nin Venezuela petrolüne el koymak için böylesi hamleler yaptığına dikkat çeken bir açıklama yaptı.