Faşist Bolsonaro yerlileri ve eşcinselleri hedef aldı

29 Ekim 2018’de Brezilya başkanı seçilip 1 Ocak 2019’da ‘yemin’ ederek göreve başlayan faşist Jair Bolsonaro, Amazon yerlilerini ve Brezilya’daki LGBTİ’leri hedef aldı.

Brezilya’nın Trump’ı olarak anılan faşist Jair Bolsonaro 29 Ekim 2018’de seçimleri kazanarak başkan olmuştu. 1 Ocak 2018’de sosyalizme kin kusarak ‘yemin’ eden faşist Bolsonaro, yayımladığı ilk kararnamelerle Amazon yerlilerini ve Brezilya'daki LGBTİ'ler hedef aldı.

Resmi olarak göreve başlamasının ardında imzaladığı kararname ile Bolsonaro, yerlilerin Amazon’daki toprakları hakkında karar verme yetkisini tarım tekellerinin kontrolündeki Tarım Bakanlığı’na verdi. Bu kararla Brezilya topraklarının yüzde 13’ünü oluşturan Amazon yerlilerinin koruması altındaki toprakların tarım şirketlerinin kullanımına açılması ve ormanların yok edilmesinin de önünü açtı.

Talanı bununla sınırlamayan faşist başkan yerlilere ait toprakların sınırlarını belirleyen Funai adlı resmi kurumu da Adalet Bakanlığı’ndan alarak evangelist bir din adamının kontrolündeki yeni Kadın, Aile ve İnsan Hakları Bakanlığı’na bağladı.

Bolsonaro’nun kendisi gibi faşist Sağlık Bakanı Luiz Henrique Mandetta da yerliler için ayrılan sağlık bütçesinde kesinti talebinde bulundu.

Bununla beraber Bolsonaro, insan haklarının korunması amacıyla hazırlanan listeden LGBTİ’leri çıkardı. Bolsonaro tarafından kurulan Kadın, Aile ve İnsan Hakları Bakanlığı yeni dönemde LGBTİ’lerin haklarını koruma amacı gütmeyecek.