Frankfurt Havalimanı’nda grev korkusu

Almanya’da sefalet zammı dayatılan ver.di üyesi havalimanı çalışanları şimdi de Frankfurt’ta greve hazırlanıyor.

Almanya’da havaalanları güvenlik personelinin geçen hafta başkent Berlin’de başlayan grevi yayılarak devam ediyor.

Ülke çapında 23 bin çalışanı ilgilendiren görüşmeleri yürüten ver.di sendikası, tümü olmasa bile mevcut durumda ortalama 17 avro olan saat ücretlerinin 20 avroya çıkarılmasını talep ediyor.

Geçen hafta başta Berlin Tegel ve Schönefeld olmak üzere, Köln-Bonn, Düsseldorf ve Stuttgart havaalanlarında yapılan bir günlük uyarı grevinden dolayı yüzlerce uçuş iptal edildi.

ver.di sendikası şimdi de salı günü Avrupa’nın üçüncü büyük havalimanı olan Frankfurt’ta greve gideceğini ilan etmiş bulunuyor. Grev saat 02.00’de başlayıp 20.00’ye kadar sürecek. Söz konusu güvenlik personelinin büyük çoğunluğunun burada bulunması ve Frankfurt Havalimanı’nın ülke için önemi düşünülürse, grevin ciddi aksamalara yol açacağı tahmin ediliyor.

Frankfurt Havalimanı yönetimi yaptığı açıklamada, yolculardan salı günü havaalanına gelmemelerini istedi. Açıklamaya göre aksamalar özellikle kalkışlarda yaşanacak olsa da inişlerde de ciddi sorunlar bekleniyor.

ver.di sendikası grev zincirine başka havaalanlarının da katılmasının muhtemel olduğunu belirtirken, işveren tarafı olan BDLS, ver.di’nin talebini ütopik bulduğunu açıklayarak, %2 ile %8 arasında değişen oranlarda ücret artışı önerdi.

BDLS ile ver.di arasında bir dahaki görüşme 23 Ocak Çarşamba günü gerçekleştirilecek.

Kızıl Bayrak / Frankfurt