Frankfurt’ta yüksek kiralara karşı yürüyüş çağrısı!

20 Ekim 2018, saat 13.00’te Frankfurt Tren Garı’nda başlayacak olan büyük yürüyüşe yaklaşık 40 oluşum, dernek, sendika, öğrenci temsilcilikleri, kiracı haklarını koruma dernekleri ve çeşitli otonom gruplar çağrı yapıyor.

Frankfurt’ta “ödenebilir konut” şiarı ve talebiyle 20 Ekim 2018’de bir yürüyüş yapılacak. Yürüyüşe, içerisinde otonom antifaşist grupların da bulunduğu Antikapitalist Blok da aktif olarak katılacak.

Frankfurt merkezinde yapılacak protesto yürüyüşüne çağrı yapan sol gruplar arasında bulunan otonom Antifa’nın sözcüsü Sahra Brechtel, her türlü uzlaşmadan uzak bir tavırla şunu söylüyor: “Talebimiz, her türlü konut birliği şirketlerinin tazminatsız kamulaştırılması ve lüks konuta yönelik yenilemelerin hemen durdurulmasıdır.”

Antifa sözcüsü Bechtel aynı zamanda Belediye Başkanı Peter Feldmanna yönelik eleştirisinde, “O SPD politikacısı bizlere yıllardır boş vaatlerde bulunuyor. Eğer gerçek anlamda bir değişim istiyorsak, resmi kent politikasına bel bağlamamalıyız. İnsanlar yüksek kiralara, lüks konut ve dar gelirlileri dışlama yöntemlerine karşı aktif mücadele etmeliler” diyor.

“Kira Çılgınlığına Karşı Hessen İttifakı” eyalet genelinde protestoya davet ederken, 17 Ekim Çarşamba günü, “Yaşanabilir kent hakkı için savaş ve strateji” konulu bir tartışmaya da bir ön çağrıda bulunuyor.

Saat 20.00’de F Mousonturm, Waldschmidtstraße 4’te başlayacak olan tartışma platformunun girişi ücretsiz olacak.

Toplantıya, aralarında Berlin inisiyatifi “Alman Barınma ve Konut Şirketlerini Kamulaştırma”, Hamburg Planlama Bürosu “Planbude” ve Kiracılar Birliği Basel gibi kurum ve platformların da olduğu çevreler katılıyor.

Basel’de halk oylaması sonucu kişilerin aylık gelirlerinin %30’nun kira gideri olmasına karar verilmişti.

20 Ekim 2018, saat 13.00’te Frankfurt Tren Garı’nda başlayacak olan büyük yürüyüşe ise yaklaşık 40 oluşum, dernek, sendika, öğrenci temsilcilikleri, kiracı haklarını koruma dernekleri ve çeşitli otonom gruplar çağrı yapıyor.

DGB (Alman Sendikalar Birliği) Hessen-Thüringen, kiracı haklarını koruma derneklerinin eyalet çapındaki temsilcileri ve sosyal kurumlar adına “Paritätisches Wohlfahrtsverband” da bu yürüyüş çağrısına katılan gruplar arasında yer alıyor.

Frankfurt Rundschau’dan çeviren:
Kızıl Bayrak Çeviri Kolektifi