Fransa’da 9 milyon kişi yoksulluk sınırının altında

INSEE raporuna göre, Fransa’da yoksulluk sınırının altında dokuz milyon insan yaşıyor.

Ulusal İstatistik Enstitüsü (INSEE) tarafından salı günü yayınlanan raporlara göre Fransa'da ülke nüfusunun yüzde 14’üne denk düşen 8,8 milyon yoksul olduğu açıklandı.

Yoksulluğun en fazla çocukları etkilediği belirtilen raporlarda 18 yaşından küçük beş çocuktan birinin etkilendiği ifade edildi. Bunların yüzde 60’ının (820 bin kişi), ortalama geliri 1026 avrodan düşük miktarla yaşadığı belirtildi. INSEE raporlarına göre, yoksulluktan etkilenme oranları 18 yaşından küçüklerin yüzde 19,8, işsizlerin yüzde 38,3, aktif çalışanların ise yüzde 7.7 olarak açıklanırken (monoparentales) tek ebeveynli aile durumlarında maddi zorluklarla karşılaşma riskinin de büyük olduğu ifade edildi. Bu nedenle, tek ebeveynli ailelerin yüzde 34,8’i yoksul durumda. Bu oran; 2 milyon kişiyi temsil ediyor ve bir ya da iki çocuğu olan çiftlerden dört kat daha yüksek bir düzeyde bulunuyor. Öte yandan, üç çocuklu aileler için yoksulluk oranı yüzde 23,9’a yükselmiş durumda.

İnsani yardım kuruluşu Secour Populaire’nin yaptığı açıklamada, yoksulların daha da yoksullaştığı belirtilerek Fransa’da her 5 kişiden birinin günlük taze sebze meyve et gibi temel gıda maddelerinden yoksun kaldıkları, eğitim, sağlık, barınma gibi sorunların da yaşandığı açıklandı.

Kızıl Bayrak / Paris