İsviçre’de öğrenciler ‘iklim grevi’ yapacak

İsviçre’de binlerce öğrenci, küresel ısınma sorununa ve devletin bu konudaki tutumuna dikkat çekmek için greve gidecek.

Binlerce öğrenci küresel ısınma sorununa karşı İsviçre’nin farklı kantonlarında “iklim grevi” için sokağa çıkacak.

Öğrencilerin talepleri 2030’a kadar sera gazların sıfırlanması ve ulusal iklimin acil durum ilanı olarak öne çıkmıştır. Bu konuda İsviçre devleti Polonya’daki 24. iklim Konferansı’nda alınan birkaç basit kararı yerine getirmektense, kirlilik belgesi için kota ödemeyi tercih ediyor.

İlk eylem 400 kişinin katılımıyla Zürich’te başlarken; Basel, Bern Bien ve St-Gallen’e 4 bin eylemcinin katılımıyla diğer şehirlere sıçrayarak tepki ve eylemlikler büyümeye başladı. Yarın yaklaşık 15 kantonda gerçekleşecek olan eylemlere Cenevre, Lozan, Neuchatel, Friburg, Sion, Jura, Luzern, Zug, Baden, Aarau ve Coire şehirlerinde  6 binin üzerinde eylemcinin katılması bekleniyor.

Grevlerin çağrısı sosyal medya, WhatsApp, telefon konferansı aracılığıyla hızla yayılıyor. Lozan’daki bir lise öğrencisi, gözlemleriyle hiç bu kadar ilgi görmediğini ifade etti.

Bazı kantonların öğretim görevlileri okula gelmemenin tolare edilmeyeceğini ve derslere katılmamanın cezasının haksız bir ders kaybı olarak kabul edileceğini belirtti. Kimi kantonlardaki eğitim bakanlığı ise eylemin meşrulaştırması sonucu grev sınırlarını aşacağını belirterek göz dağı ve tehditlerde bulunuyor. Bazı kantonlarda ise henüz bir yorum yapılmadı.

İklim için grev hareketi 16 yaşındaki İsveçli Greta Thunberg tarafından başlatıldı. Her Cuma günü İsveç Meclisi önünde küresel ısınmaya karşı ozalit açan Greta, iklim için gelişen hareketi etkilemeyi başardı.

Kızıl Bayrak / İsviçre