“Kirli işbirliği” - Nick Brauns

Türkiyeli komünist Turgut Kaya Yunanistan tarafından Türkiye’ye iade edilme tehlikesi ile karşı karşıya. Mahkemenin kararına karşı açlık grevi.

Türkiyeli komünistin Türkiye’ye iade edilme tehlikesi sol Syriza yönetimindeki Yunan hükümeti için siyasal olay olma ihtimali taşıyor. Türkiye vatandaşı Turgut Kaya Nisan ayında Ankara’nın Interpol aracılığı ile “kırmızı bülten” çıkarması (belirli bir kişinin yerini tespit etme ve geçici bir süreliğine gözaltını alma talebi) üzerine tutuklanmıştı. Atina’daki idare mahkemesi [30 Mayıs] Çarşamba günü Türkiye’ye iade edilebilir yönünde karar verdi. Son söz adalet bakanlığındadır.

Türkiye adaleti gözünde T. Kaya başına ödül konulmuş bir teröristtir. Türkiye Komünist Partisi/Marksist-Leninist’in yöneticisi olmakla suçlanıyor. Parti ‘70’li yılların başındaki kuruluşundan beri Türk devletine karşı silahlı mücadele de yürütüyor. Kaya politik aktivitelerinden dolayı ‘90’lı yılların başından beri defalarca tutuklanıp ağır işkencelerden geçirildi. En son sosyalist Özgür Gelecek dergisini yayınladığı gerekçesiyle altı yıl ceza evinde kaldı ve ardından 2012 yılında Yunanistan’a geçti. Kaya’nın da üyesi olduğu Avrupa Türkiye Göçmen İşçiler Konfederasyonu (ATİK) Turgut Kaya’nın Türkiye’ye iade edilmesi durumunda hayatının tehlikede olduğu yönünde uyarılarda bulunuyor. Son günlerde Avrupa genelinde Yunanistan’ın diplomatik temsilcilikleri önünde protesto gösterileri gerçekleştirildi.

Kaya 2015 yılında Avrupa’nın 5 ayrı ülkesinde TKP/ML’ye yönelik yürütülen operasyonlarda tutuklanmıştı. Açık olan bir tutuklama kararından dolayı Fransa’ya iade edilen ve dokuz Türkiyeli komünist ile birlikte terörist suçlamasıyla Münih’te yargılanmakta olan yoldaşı Deniz Pektaş tutuklanırken Turgut Kaya serbest bırakılmıştı.

Kaya’yı destekleyenler yeniden tutuklanmasının ardından Mart ayında Türkiye tarafından tutuklanan iki Yunan askeri ile takas edileceğinden endişe ediyor. Angelos Mitretodis ve Dimitris Kouklatzis’in sınır denetleme devriyesi sırasında yüzlerce metre Türkiye topraklarına girdikleri söyleniyor. Atina kötü hava koşullarından dolayı yollarını şaşırdıkları yönünde açıklama yaptı. Ankara ise casuslukla suçluyor. Atina hükümeti NATO müttefiki tarafından tutuklanan askerlerini kurtaramadığı için giderek baskı altına giriyor.

Ankara ek olarak Haziran 2016’da cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı başarısızlıkla sonuçlanan darbenin ardından Yunanistan’a kaçan sekiz Türk askerinin de iade edilmelerini talep ediyor. Ama bir hafta önce Yunanistan’ın en yüksek idari mahkemesi içlerinden bir kişiye iltica verilmesi yönünde karar verdi. Yunanistan’a sığınan diğer darbeci askerler de böyle bir karardan sonra aynı yönde bir kararı umut edebilirler. Böylelikle Türkiye tarafından uluslararası tutuklama kararıyla aranan askerlerin iade edilmeleri neredeyse imkansız. Böylece “rehine değiş tokuşu” için Atina’ya sadece Kaya seçeneği kalıyor. Komünist, [31 Mayıs] Perşembe günü “gerici hükümetlerin bu kirli işbirliği” ve serbest bırakılması için açlık grevine başlayacağını açıkladı.

Türkiye ve Yunanistan arasında Ankara’nın üzerlerinde hak iddia ettiği Ege denizindeki 18 adadan dolayı gerginlik bulunuyor. Türk savaş uçakları düzenli olarak Yunan hava sahasını ihlal ediyor. Mart ayında gerçekleşen müdahale sırasında bir Yunan savaş uçağı düşmüştü. Kemalist CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce seçim kampanyası sırasında Erdoğan hükümetini adalar konusunda komşu ülkeye karşı gevşek davranmakla itham etti. Tersinden Yunan savunma bakanı Panos Kammenos da popülist-sağ “Bağımsız Yunanlar” partisinin yapılan anketlerde giderek düşen sonuçlarından dolayı milliyetçilik kozunu kullanma ve Türkiye’ye sözle sataşma fırsatlarını kaçırmıyor.

02/06/2016
Kaynak: Junge Welt
Çeviri: Kızıl Bayrak Çeviri Kolektifi