Mahir Mete Kul son yolculuğuna uğurlandı

Meriç Nehri’nde yaşamını yitiren Mahir Mete Kul, Atina Nikeas Mezarlığı’nda yapılan törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Türkiye’de 10 ay tutuklu kaldıktan sonra yurt dışı yasağı konularak tahliye olan Mahir Mete Kul Yunanistan’daki annesinin yanına Meriç Nehri üzerinden geçmeye çalışmıştı. 24 Mart’ta bindiği botun alabora olmasıyla yaşamını yitiren Kul’un cansız bedeni 8 Nisan’da bulunmuştu.

Beykent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Mahir Mete Kul, bugün Atina Nikeas Mezarlığı’nda yapılan törenle son yolculuğuna uğurlandı.

“Mahil Mete Kul ölümsüzdür!”, “Kahrolsun faşizm, yaşasın mücadelemiz!” sloganları atan kitle Kul’un cenazesinin toprağa verilmesinin ardından saygı duruşunda bulundu. Satranç taşları ve karanfiller bırakılan mezar başında Halk Cephesi adına bir konuşma yapıldı.

Ardından anne Ünzile Araz söz alarak “Herkes ‘çok zor olacak’ dedi. Ama ben Mete’yi bırakmadım, bırakmam. Dünya sussa ben susmam. Nehirde yatan diğer çocukların aileleri onları bırakmasın” dedi.

Anne Araz Yunanistan hükümetinin cenazeyi bulmak için çaba harcamadığını belirterek “Kahrolsun faşizm. Benim oğlumun katilleri onlar” dedi.