Meksika’da fiili grev dalgasında 3 hafta geride kaldı

ABD sınırındaki serbest ticaret bölgesinde kölelik koşullarına fiili grevlerle başkaldıran işçiler, Meksika burjuvazisine taleplerini kabul ettirmekte kararlı direnişlerini sürdürüyor.

Meksika’nın ABD sınırındaki Matamoros kentinde otomotiv fabrikalarında 3 hafta önce başlayan fiili grev, diğer iş kollarına da yayılırken, Meksika burjuvazisi ve siyasal iktidarı yıllardır otomotiv başta olmak üzere diğer iş kollarını kontrol altına alan emperyalist tekellere sundukları ucuz işgücü çarklarının tehlike altında olduğu endişesine kapılmış durumda.

Otomotiv yan sanayiinde toplu sözleşme görüşmelerinde uyuşmazlık yaşanması sonrası, sendikaların uzlaşmacı tutumunu sürdürmesine de tepki gösteren işçiler, sendikalarından bağımsız fiili grevlerle ayağa kalkmıştı. Pek çok fabrikada fiili grevlerin hayata geçirilmesiyle eylemler yayıldı.

“Maquiladora” denilen Meksika Serbest Ticaret Bölgesi’ndeki fabrikalarda patlak veren grevler, toplu sözleşme görüşmelerinde patronların sefalet zammı ve ağır çalışma koşulları dayatmalarına ve sendikalarının bununla uzlaşma çabalarına tepki olarak başladı. İlk başta yüzde 100 zam talep eden işçiler daha sonra mücadelelerini “yüzde 20 zam ve 32 bin peso bonus” talebiyle sürdürdü. İşçiler bunlara ek olarak 40 saatlik çalışma haftası talep ediyor.

45 ayrı fabrikadan 70 bin işçinin fiilen iş durdurmasıyla başlayan süreçte, Meksika siyasi iktidarının, patronların ve uzlaşmacı sendikanın karalama kampanyaları işçilere geri adım attırmazken, aksine farklı iş kollarından fabrikalara da eylemler yayıldı.

Grevleri “yasa dışı” ilan ederek işçiler üzerinde baskı kurmaya çalışan Meksika burjuvazisi ve siyasi temsilcileri, son dönemde ise geri adım atmak durumunda kaldı. İlk olarak uzlaşmacı sendikaya geri adım attıran ve grev çağrısı yapmak durumunda bırakan işçiler, patronlarını da taleplerini kabul etmeye zorlamış gözüküyor.

12 Ocak’tan itibaren 3 haftayı aşkındır süren grev dalgası sonucu 20’ye yakın fabrikada işçilerin talepleri kabul edilse de onlarca fabrikada grevler devam ediyor. Bununla birlikte fabrikalarda patronların toplu işçi kıyımı ve fabrikaları kapatma tehditleri de devreye sokulurken, işçilerin kararlı direnişi sermayeyi bir süreliğine daha geri adım atmaya zorlayabileceğine işaret ediyor.