Paris’te eylem: “Brezilya’da faşizme hayır!”

Paris’te yüzlerce kişi Brezilya’daki faşist aday J. Bolsonaro’nun devlet başkanlığında ilk turu önde kapatmasını protesto etti. Emekçiler faşizme karşı enternasyonal dayanışmaya çağrıldı.

Brezilya devlet başkanlığı seçimlerinin ilk turunda ırkçı faşist Jair Bolsonaro’nun ilk sırada yer almasının ardından “Brezilya'da faşizme hayır!” şiarıyla Paris Stalingrad Meydanı’nda 20 Ekim Cumartesi günü miting gerçekleşti.

Saat 14.30’da France Amerique Latin, Arjantin Fransa Halk Meclisi, Avrupa’da Brezilya Araştırma Derneği, Uluslararası Dayanışma ve Araştırma Girişimleri Merkezi, Livroteca Dayanışma Derneği, Collectif Guatemala, Collectif Alerte France Bresil’in aralarında olduğu Latin Amerika kökenli kurumların çağrısı ile gerçekleşen eyleme Fransız Komünist Partisi-PCF, Anti Kapitalist Parti-NPA, Fransa Genç Komünist Hareketi-MJCF ve kadın örgütlerinin yanı sıra birçok ilerici kurum, dernek ve işçi sendikasının katıldı.

Stalingrad Meydanı’nda yüzlerce kişinin toplandığı eylemde Brezilya ve Latin Amerika kökenli kurumlar adına ortak açıklama yapıldı. Brezilya’da, Fransa’da Avrupa’da ve dünyanın her yerinde faşizme karşı uluslararası dayanışmanın öneminin vurgulandığı açıklamada J. Bolsonaro’nun sıradan bir sağcı aday olmadığı belirtilerek, ırkçı-faşist ve işçi sınıfına düşman olduğu açıklandı. 7 Ekim seçimlerinin ardından LGBTİ, siyahi ırka ve sol seçmene yönelik kin ve nefret içeren açıklamalarından dolayı onlarca saldırının yaşandığı belirtildi.

Almanya’da Hitler faşizminin halklara yaşattığı vahşete değinilerek faşizme karşı enternasyonal cephe oluşturulmasının öneminin altı çizildi. Eylem, düzenleyici ve katılımcı kurumların yaptığı konuşmalar ve Fanfare müzik grubunun çaldığı enternasyonal devrimci marş ve şarkılarla son buldu.

Kızıl Bayrak / Paris