Robert Fisk: Rus askerleri hâlâ Afrin’de

Efrîn’den izlenimlerini yazmaya devam eden The Independent muhabiri Fisk, Rusya’nın gelişmeleri yakından takip ettiğine dikkat çekti.

The Independent’ın Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, Efrîn’den izlenimlerini aktarmaya devam ediyor. Bugünkü yazısında Kürt hareketiyle Rusya arasındaki ilişkilere yer veren Fisk, karşılıklı görüşmelerin sürdüğünü, Rus askeri polisinin de gündüzleri Efrîn kentinde devriye gezdiğini yazdı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre “Afrin'de Kürt savaşçıların neyi temsil ettiklerini bilmek zor” başlıklı yazıda, Rusya’nın Efrîn’deki varlığına ilişkin öne çıkan bölümler şöyle:

“Haber ajansları ve çok sayıda kişi bizlere Rusların Afrin'i terk ettiklerini bildirdi. Ancak Ruslar hala buradalar. En azından gündüz...Halep ve Afrin vilayetleri sınırında Rus bir zırhlı personel taşıyıcısı gördüm. Üzerinde Rusça ve Arapça ‘askeri polis’ yazılmıştı. Ancak önünde çift başlı kartal vardı.

“Bir YPG yetkilisi ‘Büyük üslerinden çıktılar’ dedi bana, daha sonra şakacı bir dille ekledi: ‘Ancak gün boyunca bizleri ziyaret ediyorlar.’

“Ruslar karadaki (ve havadaki) gelişmeleri, Suriye'nin kuzeyini işgal ettiğini duyuran Türk ordusunun gerçekte ne kadar ileri gideceğini gözlemlemekte istekli. Türkler şu ana kadar kuzu postuna bürünmüş kuzu gibi görünüyor. Kürt savaşçılar Afrin'in kuzeyinde sadece birkaç tank görmüşler. Özgür Suriye Ordusu milisleri ise ülkedeki bu son macerada pek rol oynamıyor gibiler.

“Burada bir 'kontrol' havası seziliyor...Kürtler, elbette kamuoyu önünde olmasa da, Ruslar ile temaslarını, iyi ilişkilerini sürdürüyor. Giyimleri kuşamları yerinde Rus askeri polisleri, her gün Afrin'i ziyaret ediyor. Bunu söylemek fuzuli olacak ama Ruslar Afrin'deki gelişmeleri dikkatle izlemekte fazlasıyla haklı. Ne olur ne olmaz, Erdoğan'ın biraz fazla gitme ihtimaline karşı...Ya da Kürtlerin...”