Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht Berlin’de anıldı

Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht, ölümlerinin 97. yıldönümü vesilesiyle Berlin’de yapılan eylemle anıldı.

Alman proletaryası ve sosyalizmin seçkin önderleri Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht, 10 Ocak Pazar günü önce yürüyüş, ardından da anıt mezarlarında yapılan etkinlik ile anıldı.

Bu yılki yürüyüş son yıllarda yapılan yürüyüşlerin en kitlesel olanıydı. Aynı zamanda oldukça canlı ve coşkulu geçen yürüyüşte, gençliğin katılımı dikkat çekiciydi.

Mülteci sorunu ve yükselen faşizm gündemleri öne çıktı

Bir gün önce yapılan XXI. Rosa Luxemburg konferansında olduğu gibi yürüyüşe de, emperyalist savaş, Avrupa'nın dört bir yanında yükselen ırkçılık ve faşizm tehlikesi; emperyalist savaşların yarattığı mülteci sorunu damgasını vurdu. Taşınan hemen tüm pankartlarda, dövizlerde buna ilişkin vurucu sözler ve sloganlar vardı. Sürekli ve aralıksız biçimde bu konulara ilişkin sloganlar haykırıldı. Ses cihazları aracılığıyla bu temayı içeren marşlar çalındı. Dağıtılan bildiri, dergi, gazete ve broşürlerde bu konular ele alınmıştı. Her biri kendince farklı anlamlar yüklese de kapitalizme, emperyalist barbarlığa, faşizme, ırkçılığa karşı mücadele çağrıları tümünde de ortak eksendi.

Kapitalizm gelinen yerde daha yoğun ve daha sert biçimde eleştirilmektedir. Fakat en dikkate değer olan, içinde bulunduğumuz dönemin iki olgusal gerçeği olan bunalımlar ve savaşlar değil, yavaş da olsa devrimlerden söz edilmesi, sosyalizmin yeniden yegane seçenek olarak öne çıkmaya başlamasıdır. Sömürünün, savaşların, faşizmin ve ırkçılığın olmadığı bir dünya özlemi büyümektedir. Marx, Engels ve Lenin adları ve eserleri yeniden referans olarak dillendirilmektedir.

Hem dünkü konferansta, hem de bugünkü eylemde pankartlara taşınan sloganlarda dahi bu açıkça görülmektedir. Her iki etkinlikte de Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht, kapitalizme ve emperyalist barbarlığa karşı mücadele çağrısının temsilcileri olarak öne çıkmıştır. Bu yılki Rosa Konferansını ve geleneksel yürüyüşü her yılınkinden daha bir anlamlı hale getiren de bu özelliği olmuştur.

“Emperyalist savaşa karşı savaş”

Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht anması için on binler Frankfurte Tor'da buluşarak saat 10.00'da yürüyüşe geçti. Coşkulu sloganlar ve marşlar eşliğinde yapılan yürüyüşte, “Emperyalist savaşa karşı savaş”, “Emperyalist barbarlığa karşı safları sıklaştır”, “Faşizme her yerde ölüm”, “Emperyalistler Suriye'den elinizi çekin”, “Mültecilerle uğraşacağınıza, sebepleri ile uğraşın”, “Emperyalist barbarlığa karşı sosyalizm, sosyalizm için devrim, devrim için parti” ve “Enternasyonal dayanışma” bu yürüyüşün pankartlarına taşınan ve mezarlara kadar sık sık atılan başlıca sloganlar oldu. Özellikle bazı kortejlerde sık sık Enternasyonal Marşı’nın çalınması dikkat çekti.

DKP, Sol Parti, MLPD yürüyüşe katılan başlıca yerli partiler olurken, Türkiye’den ise TKİP, TKP/ML, MKP, MLKP, TKP, BİR-KAR, Avrupa DGB, ADHK, ATİK, PARTİZAN, DİDF, Birleşik Haziran Hareketi, Halk Cephesi gibi parti ve kurumlar katılım sağladılar. Tüm parti ve kurumlar yürüyüşte kendilerine ait pankart, bayrak ve dövizler taşıdılar. Yerli ve göçmen tüm parti ve kurumların katılımında geçen yıllara göre bir artış vardı. Fakat, DKP korteji hem katılımı, hem de görselliği ile eylemde öne çıktı.

Oldukça uzun bir güzergah takip edilerek sonunda anıt mezarlara gelinirken burada tüm katılımcılar kalabalık gruplar halinde anıt mezarları ziyaret ettiler, saygı duruşunda bulundular. Çeşitli partiler anıt mezarlara çelenk bıraktı. Anıt mezar ziyaretinin her yılki gibi en kalabalık kitlesini yaşlı kuşak sosyalistler oluşturuyordu. Yine ağırbaşlıydılar, yine ‘orak-çekiç’li bildirilere yakın ilgi gösterdiler, devrimci marşlara, en çok da Enternasyonal Marşı’na ilgi gösterdiler.

TKİP: Devrimci bir sınıf hareketi için ileri!

Sınıf devrimcileri yine üzerinde “Gelecek her yerde sosyalizme aittir” yazılı TKİP imzalı pankartla yürüyüşte yerini aldı. Ayrıca yürüyüşte, yakın dönemde yapıldığı duyurulan ve üzerinde “Devrimci bir sınıf hareketi için ileri!” şiarlı “TKİP V. Kongresi” imzalı pankartı ve parti bayrakları taşındı. Yürüyüş boyunca yoğun olarak TKİP Yurtdışı Örgütü’nün Karl Liebknecht ve Rosa Luxemburg’un ölüm yıldönümü gündemli hazırlanan bildirisi dağıtıldı. Onları bayrakları ile Bir-Kar izledi.

DGB: Hareket etmeyen zincirlerinin farkına varamaz

Yürüyüşte ve anıt mezarların bulunduğu alanda dikkat çeken kortejlerden biri de Avrupa Devrimci Gençlik Birliği (RJ) kortejiydi. DGB yürüyüşe; birinde R. Luxemburg'un “Hareket etmeyen zincirlerinin farkına varamaz” sözlerinin, diğerinde de “Gençlik gelecek, gelecek sosyalizm” şiarının yazılı olduğu pankartlarla ve kızıl bayraklarla katıldı. Kapitalizme öfke kusan, sosyalizme olan inançlarını ve özlemlerin dile getiren sloganlarla yürüyen DGB’liler, heyecanları ve coşkuları ile tüm katılımcıların sempatisini kazandı. Anı olarak en çok resimleri çekilen kortejlerden biri de DGB kortejiydi denilebilir.

Geleneksel Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht yürüyüşü için Almanya'nın çeşitli kentlerinden Berlin'e akan on binler, anıt mezar ziyaretinin ardından, sloganlar atarak, marşlar söyleyerek alandan ayrıldılar.

Kızıl Bayrak / Almanya