Sarı Yelekliler yasaklara rağmen 22. kez sokağa çıktı

Sarı Yelekliler eyleminin 22. haftasında bir kez daha sokaklara çıkan kitleler, yasak kararını ve polis terörünü protesto ederken sosyal ve ekonomik taleplerini yükseltmeye devam etti.

Sarı Yelekliler'in 22. Cumartesi eyleminde (13 Nisan) “Gösteri ve ifade özgürlüğü” yasağına karşı yürürlüğe giren yasanın kaldırılması için Fransa'nın birçok yerinde eylemler gerçekleştirildi.

Sarı Yelekliler eylemleri süresince azgın devlet terörü ve kolluk güçlerinin şiddette sınır tanımayan tutumunu yasalarla güçlendirmek için senatoda onaylanan ve yürürlüğe giren “loi anti-casseur/kırıcılar karşıtı yasa”ya karşı işçi sendikalarından CGT, FO, Solidaire, SNJ-Ulusal Gazeteciler Sendikası ile eğitim emekçileri ve öğrenci sendikalarından UNEF, UNL, FİDL, FSU, sol partilerden NPA-Yeni Anti Kapitalist Parti, PCF-Fransız Komünist Partisi, PCOF-Fransa İşçilerinin Komünist Partisi, POİD-Bağımsız Demokratik İşçi Partisi, PG-Sol Parti, La France İnsoumise-Boyun Eğmeyen Fransa'nın yanı sıra Lige de Droit de L'Homme, İnsan Hakları Derneği, Amnesty İnternational, Avukatlar Kolektifi, ırkçılık karşıtı kurumlar gibi elliye yakın imzacı kurumun ortak çağrısıyla eylemler düzenlendi. Bu eylemlerde polis devleti uygulamalarına son verilmesi talepleri yükseltilerek demokratik hak ve özgürlükleri kısıtlayan loi anti-casseur/kırıcılar karşıtı yasanın geri çekilmesi talep edildi.
Birçok şehir merkezinde eylem yasağı olmasına rağmen Marsilya, Rouen, Lille, Laval, Chartres, Lyon, Strasbourg, Nantes, Orleans, Nancy, Bordeaux, Montpeliers gibi irili ufaklı şehirlerde 187 noktada eylemler düzenlendiği açıklandı.

Toulouse'da ise eylem yasağını tanımayan kitleye polis saldırdı. TOMA’larla tazyikli su sıkılarak zırhlılardan ise her kullanımda iki yüz gaz kapsülüne eşit sıkıştırılmış gaz kullanıldığı açıklandı. Saldırılara rağmen sokaklar terk edilmeyerek gün boyu çatışmalar yaşandı militan direniş sergilendi.

“Gösteri özgürlüğü, Yasa kaldırılsın!”

İlk yürüyüş için Paris 17.ci bölge Pereir'de Sarı Yelekliler saat 11.00’de buluşarak buradan sendikalar, politik sol partiler ve demokratik kitle örgütlerinin düzenlediği eylem yerine yüründü. Saat 14.00’te Republique Meydanı’na ulaşan kitle en önde “Gösteri özgürlüğü, Yasa kaldırılsın!” ortak pankartıyla kortejler oluşturarak Nation Meydanı’na doğru harekete geçti. Yürüyüş boyunca polis devleti uygulamalarına son verilmesi, sosyal ve mali adalet, vatandaş inisiyatifi referandumu-RİC, eğitimde planlanan Blanquer reformlarının kaldırılması, yabancı öğrencilerin üniversite kayıt harçlarının düşürülmesi, gösteri ve ifade özgürlüğü; ücretlerin, emekli aylıklarının, işsizlik ödeneklerinin ve sosyal yardımların insanca yaşamaya yetecek şekilde yeniden düzenlenmesi talepleri yükseldi.

Republique Meydanı’nda polis saldırısı ve gözaltı

Diğer yürüyüş ise saat 11.00’den itibaren Nation Meydanı’nda toplanılmasının ardından saat 13.30’da başladı. Bulvar Diderot, Bastille, Bulvar Voltaire üzerinden Republique Meydanı’na yüründü. Yürüyüş “Sarı Yelekliler, emekliler ve engeliler için dayanışma ve kardeşlik” şiarıyla gerçekleştirildi. Eylemin bitiminde Republique Meydanı’nda yer yer polis saldırı düzenlenirken onlarca kişi gözaltına aldı.
Yeni yasa ile eylemlerde yüzünü gazdan korumak için kapatmanın bile suç sayılarak bir sene hapis cezası ve 15 bin avro para cezası verileceği belirtiliyor.
Paris'te binlerce kişinin katıldığı yürüyüşe Fransa genelinde doksan bin kişinin katıldığı açıklandı.

Kızıl Bayrak / Paris