“Sistemi değiştirelim, iklimi değil”

Fransa ve İsviçre’de pek çok kentte kitleler “Sistemi değiştirelim, iklimi değil” şiarıyla sokaklara döküldü.

Dün Avrupa ülkelerinde iklim sorunu üzerinden kapitalizm karşıtı kitlesel protestolar düzenlendi. Onlarca kentte yürüyüş yapılan Fransa’nın yanı sıra İsviçre, Belçika ve Lüksemburg’da kitleler “Sistemi değiştirelim, iklimi değil” şiarı etrafında buluştu.

Fransa’da başkent Paris’te düzenlenen eyleme 10 binden fazla kişi katıldı. Paris’in yanı sıra Marsilya, Bordeaux, Strasbourg, Rennes, Lille, Grenoble, Lyon’un da aralarında olduğu kentlerde gerçekleşen 80’e yakın yürüyüşe binlerce kişi katıldı. “Sistemi değiştirelim, iklimi değil” vurgulu pankartların ve sloganların öne çıktığı eylemlerde kapitalizmin doğa ve çevrede yol açtığı tahribat teşhir edildi.

İsviçre’nin Cenevre kentinde binlerce kişi Mont-Blanc Meydanı’nda toplanarak Place de Neuve’e yürüdü. Küresel ısınma ve iklim değişikliğine yol açan politikalara son verilmesi çağrılarının yükseldiği yürüyüşe de kapitalizm karşıtlığı damga vurdu. Yürüyüşte “Kapitalizm gezegenimizi yok ediyor, iklimi değil, sistemi değiştirin” pankartı taşınırken, sermaye düzenine karşı dövizler ve sloganlar göze çarptı. Özellikle doğayı talan eden tekellerin teşhir edildiği dövizler dikkat çekerken ve İsviçre Ulusal Bankası (SNB) özel tepkilere konu edildi.