“Suriye sınırını korumak Suriye hükümetinin sorumluluğu”

PYD yöneticileri, Türkiye’nin saldırısına karşı Rusya ve Suriye hükümetleriyle görüştüklerini, sınırın Suriye hükümeti tarafından korunması gerektiğini söyledi.

ABD askerlerinin Suriye’den çekileceğinin Trump tarafından 19 Aralık’ta açıklanmasının ardından PYD, Rusya ve Suriye ile görüşmeye başladı.

Görüşmelere ilişkin Reuters’e konuşan PYD yöneticilerinden Aldar Halil şunları söyledi: "Rusya ve rejimle, kuzey sınırlarını korumak üzere açık bir mekanizma arayışı sebebiyle iletişime geçtik. Rusya'nın istikrar sağlamada önemli bir rol oynamasını istiyoruz."

Moskova'ya giden heyetten Badran Jia Kurd, Türkiye’nin saldırısına karşı bölgedeki sınırları korumanın Suriye hükümetinin sorumluluğu olduğunu ifade ederken PYD yöneticisi İlham Ahmed de Suriye hükümetiyle görüşmelerinin sürdüğünü ifade etti.

TSK’dan sınırda yığınak

Öte yandan TSK’nın Suriye sınırına yığınağı da devam etti. Kars’taki Sarıkamış 9. Komando Tugay Komutanlığı’na bağlı bir tabur Urfa’ya sevk edildi. Antakya’da ise tank ve zırhlı araçlar Çobanbey sınır kapısı üzerinden Tel Rıfat ve Menbic’e doğru sevk edildi.