Trump’tan göçmen kafilesine tehdit

Ülkelerindeki çete şiddetinden kaçarak ABD sınırına gelen göçmenlere Trump yeni bir tehdit savurdu, “Göçmenlere karşı gerekirse 'öldürücü güç' kullanabiliriz” dedi.

Ülkelerindeki çete şiddetinden kaçıp ABD’ye gitmeye çalışan Orta Amerikalı göçmen kafilesine ABD Başkanı Donald Trump çete başı edasıyla tehditler savurmaya devam ediyor.

Trump, ABD-Meksika sınırına ulaşan Orta Amerikalı göçmen kafilesini durdurmak için sınırdaki kolluk güçlerine gerekirse 'öldürücü güç' kullanmaları emri verdiğini duyurdu. Florida'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump “Ben onayı verdim. Umarım kullanmak zorunda kalmazlar” dedi.

Trump sadece göçmen kafilesini tehdit etmiyor. Aynı zamanda Meksika’yı da dolaylı olarak tehdit ediyor. “Eğer kontrolü kaybettiğimizi hisseder ya da insanlar zarar görmeye başlarsa, durumu kontrol altına alana kadar sınırı kapatabiliriz. Tüm sınırı kastediyorum” sözleri Meksika’dan her gün ABD’ye çalışmaya giden Meksikalıları da tehdit ediyor. Meksikalılar kapatılan sınırlardan işlerine gidemedikleri için mağdur oluyor.

Dokuz bin sınır polisiyle ve yeni gönderilen 6 bin askerle birlikte yaklaşık 15 bin silahlı güç oluşturan ABD, Meksika sınırı Tijuana ile San Diego arasındaki San Ysidro kapısında barikat kurmuş durumda. Trump şimdi de tüm sınıra barikat kurma tehdidini savurdu.