“Venezuela halkı darbeye izin vermeyecek, direnişe hazır”

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, darbe girişimini bozguna uğratacaklarını, halkın direnişe hazır olduğunu vurguladı. Maduro, “muhalefet”te öne çıkan Juan Guaido’yu “ajan olarak eğitildi” diye tanımlarken, Guaido’nun kendisini “geçici devlet başkanı” ilan etmeden önce gizli diplomasi yürüttüğü ortaya çıktı.

Venezuela yönetimine yönelik emperyalistlerin ve yerli işbirlikçilerinin son günlerdeki hamlelerinin ardından dün Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Devlet Başkanlığı Sarayı Miraflores’de açıklamalarda bulundu.

Maduro: Darbeyi bozguna uğratacağız

Basın toplantısı düzenleyen Maduro darbenin ABD tarafından tezgahlandığının altını çizerek Venezuela halkının buna izin vermeyeceğini, direnişe hazır olduklarını vurguladı. “Politik hayatımıza müdahale etmeyi, Venezuela’nın egemenliğini bir kenara atmayı ve ABD ve onun Batılı müttefiklerinin Venezuela’da bir kukla rejim kurmasını amaçlayan darbeyi bozguna uğratacağız” ifadelerini kullanan Maduro, ABD’nin hamlelerine, muhalefetin ABD ile ilişkilerine değindi.

Muhalefetle “anayasa çerçevesinde ulusal bir diyaloga” hazır olduğunu ifade eden Maduro, kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido’nun ABD ajanı olduğunu söyleyerek “Kendisini tanıyorum, Venezuela’'daki gringoların ajanı. Bir ajan olarak eğitildi ve siyasete sokuldu, ABD hükümetinin bir ajanı bunu biliyorum. Onların emirlerini yerine getirecek” dedi.

ABD ile diplomatik ilişkileri kesmelerine karşın ticari ilişkilerinin devam ettiğini söyleyen Maduro, “Eğer patates almak isterlerse, patates satarız. Petrol almak isterlerse petrol. Eğer hiçbir şey satın almak istemezlerse de satmayız” dedi. Maduro, Rusya’nın sunduğu kapsamlı desteğe işaret ederek askeri, ekonomik, ticari ilişkileri geliştirme planlarından bahsetti.

Emperyalist düşmana izin vermeyeceğiz”

ABD emperyalizminin Latin Amerika ülkelerinde tezgahladığı darbeleri, 2002 yılında Chavez’e yönelik darbe girişimi örneklerini hatırlatan Maduro, “barış için savaşmaya hazır oldukları” vurguları yaparak şöyle konuştu: “Bu ülkeyi seviyoruz, iklimiyle, toprağıyla. Kendi hayatımızdan ziyade onu korumaya hazırız. Daha büyük disiplin ve moralle Venezuela’nın askeri savunmasına hazırlanmalıyız. Ülkemize ihanet etmeyeceğiz. Şehirde ya da kırda bir çatışma kendisini gösterdiğinde, her kent her nokta için bir savunma ve zafer planımız var. Eğer barış istiyorsanız savaşa hazırlanın. Bu sözü tekrarlamaktan pek hoşlanmam ama şunu söylemekten hoşlanırım: Eğer barış istiyorsanız onu savunmaya hazırlanın. Tüm Venezuela halkının bir askere dönüşmesi için hazırlığımız, seferberlik hazırlığımız var. Ordumuz Latin Amerika’daki en güçlü ordulardan biri. Emperyalist bir düşmanın topraklarımıza dokunmasına izin vermeyeceğiz. Bu büyük bir kurtuluş stratejisidir. Yarın bunu BM Güvenlik Konseyi’nde de kanıtlayacağız”

Muhalefet” liderinin gizli diplomasisi

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun darbe için muhalefete 20 milyon dolarlık destekte bulunduklarını söylediğine dikkat çekerken, muhalefetten öne çıkan Juan Guaido’nun gizli diplomasi yürüttüğü ortaya çıktı.

Associated Press’in haberine göre, Guaido’nun Aralık ayı ortalarında Washington, Kolombiya ve Brezilya’ya ziyaretler gerçekleştirdiği belirtildi. Guaido’yu tanıyan Latin Amerika ülkeleriyle haftalar önce bir araya gelindiği ifade edilirken, bunun sonucunda geçici devlet başkanı ilanının önünün açıldığı ileri sürüldü.

ABD’nin Guaido’yu “geçici devlet başkanı” olarak tanımasının ardından, Brezilya, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala da bu yönde açıklamalar yapmıştı. Bolivya, Meksika ve Küba’dan ise darbe girişimine karşı Venezuela yönetimine ve halkına destek açıklamaları gelmişti.

Öte yandan Kolombiya’dan yapılan açıklamada, ABD’nin Venezuela’ya yönelik askeri işgali için üs verilmeyeceği belirtildi. Kolombiya Savunma Bakanlığı sözcüsüne “askeri işgal için ABD’ye askeri üs temin edip etmeyeceği” sorusu sorulurken, sözcünün olumsuz yanıt verdiği bildirildi.