Venezuela’da gündem “savaş” ve “temas grubu” toplantısı

ABD Başkanı Donald Trump “askeri seçenek” açıklaması yaparken, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro savaş hazırlığında olduklarını söyledi. AB’nin “temas grubu” ise 7 Şubat’ta Uruguay’da toplanacak.

ABD Venezuela’ya askeri müdahaleye, Maduro yönetimi savaşa hazırlandığını açıkladı. 7 Şubat’ta ise AB öncülüğünde kurulan Uluslararası Temas Grubu’nun ilk toplantısı Uruguay’da yapılacak.

Trump: Asker göndermek bir seçenek

ABD’nin Venezuela’ya yönelik emperyalist müdahalelerine ilişkin son açıklamayı başkan Donald Trump yaptı. CBS kanalına verdiği demeçte “Venezuela’ya asker göndermek bir seçenek” diyen Trump, Maduro’nun görüşme teklifini reddettiğini söyledi.

ABD’nin Ortadoğu’daki askerleriyle ilgili de konuşan Trump, Irak’taki üslerinin önemini vurguladı, Afganistan’da ise asker sayısını azaltarak istihbarat birimleri üzerinden varlıklarını sürdüreceklerini öne sürdü.

Maduro: Savaşa hazırlanıyoruz

ABD’den Venezuela’ya askeri müdahale söylemleri eksik olmazken, Maduro yönetimi de olası savaş tehdidine karşı hazırlık içerisinde. Son olarak İspanya’nın La Sexta kanalına konuşan devlet başkanı Nicolas Maduro “Biz sadece ülkemizde yaşıyoruz ve kimsenin iç işlerimize karışmasını istemiyoruz. Ve ülkemizi korumak için kendimizi hazırlıyoruz” ifadelerini kullandı. Fabrikalarda, üniversitelerde insanların savaşa hazırlandığından bahseden Maduro, iç savaş olasılığına işaret ederek “Herşey kuzeydeki emperyalist Amerika ve Batılı müttefiklerinin delilik ve saldırganlık derecesine bağlı” dedi.

AB’nin “temas grubu” toplanacak

Öte yandan AB öncülüğünde kurulan “Uluslararası Temas Grubu” 7 Şubat’ta Uruguay’ın başkenti Montevideo’da toplanacak. Maduro yönetimine müdahaleye karşı çıkan ülkelerden İtalya, Bolivya ve Uruguay’ın da yer aldığı temas grubunda ayrıca Fransa, Almanya, Hollanda, İspanya, Portekiz, Birleşik Krallık ve İsveç ile Latin Amerika ülkelerinden Ekvador ve Kosta Rika yer alıyor.

Uruguay’dan daha önce yapılan açıklamada, “tarafsız” ülkelerin de 7 Şubat’ta toplanacağı duyurulmuştu. Darbe girişimini ve ABD güdümündeki geçici başkanı tanımayan Meksika ve Uruguay, Venezuela konusunda diyalog oluşturulması için tarafsız ülkelere çağrı yapmıştı.