Venezuela’da kitleler sokakta: Maduro’dan seçim çağrısı

Venezuela’da dün darbeciler ve Maduro yönetimini destekleyen kitleler sokaklara çıktı. Başkent Caracas’taki mitingde konuşan Maduro erken seçim çağrısı yaptı.

Venezuela’da Bolivarcı devrimin 20. yılı dolayısıyla dün kitleler sokaklara döküldü. Maduro yönetimine Amerikancı darbe çabalarına karşı seferberlik çağrılarının da yapıldığı kitlesel eylemler gerçekleşti. Guaido’nun “en büyük eylem” çağrısı doğrultusunda darbe destekçileri de Caracas ve bazı kentlerde eylemler gerçekleştirdi.

Başkent Caracas’ta iktidarda bulunan Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi tarafından miting düzenlendi. Bolivar Bulvarı’nda yapılan mitingde, Maduro yönetimine destek veren siyasi parti, örgüt ve sendikalar yer alırken, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro da mitingde konuştu.

Maduro’dan erken seçim çağrısı

Uruguay, Meksika ve Bolivya tarafından yürütülen uluslararası “müzakere girişimi”ne teşekkür eden Maduro, anayasaya bağlılığının altını çizerek ve öncelikli konulara dair “ulusal ajanda” oluşturmak için ulusal diyaloga hazır olduğunu vurguladı.

ABD güdümünde kendisine yönelik darbe girişiminin başını çeken muhalefete de seslenen Maduro “Bu yıl içerisinde Ulusal Kurucu Meclis için yeniden parlamento seçimleri düzenlenecek. Yeni bir Ulusal Kurucu Meclisi halk seçsin diye özgür ve garanti edilmiş bir seçim düzenleyeceğiz” ifadelerini kullandı.