Venezuela’da yeni darbe çağrıları, BM ise “tarafsız”

ABD güdümündeki muhalefet ve bölgedeki işbirlikçilerinin Maduro yönetimini devirme çabalarına karşın Birleşmiş Milletler (BM) konuyla ilgili “tarafsız” olduğunu açıkladı.

ABD, bölgedeki işbirlikçileri ve güdümündeki muhalefet kamuoyunda darbe çağrılarına devam ediyor. Venezuela’da kendisini başkan ilan eden Guaido askerlere çağrı yaparken, Lima Grubu ülkeleri de orduyu Guaido’yu tanımaya çağırdı. Öte yandan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Venezuela konusunda tarafsız olduklarını açıkladı.

Guaido askerlere seslendi: “Sizi bekliyoruz”

Öte yandan ABD ve güdümündeki muhalefetin Venezuela’daki darbe girişimi çabalarında son olarak da kukla “başkan” Juan Guaido orduya darbe çağrısı yaptı. ABD’deki efendilerinin aynı yöndeki çağrıları sonrası başkent Caracas’ta basın toplantısı düzenleyen Guaido, askerlere seslenerek “Biz sizi bekliyoruz. Asker, ailene insani yardım imkanını reddedecek misin? Eğer kuşkulanıyorsan, şu anda doğru olanın ne olduğunu ailene sor. O an geldi” ifadelerini kullandı.

Kendisini tanıyan AB ülkelerin teşekkür eden Guaido, “yardım” adı altında Almanya’dan 6 milyon, Kanada’dan 35 milyon avro alacaklarını sözlerine ekledi.

Darbeye destek veren Lima Grubu’ndan orduya çağrı

Öte yandan Guaido’yu destekleyen Lima Grubu ülkeleri de Kanada'nın başkenti Ottawa'da dün bir araya geldi. Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Kosta Rika, Guatemala, Honduras, Panama, Peru, Şili ve Kanada temsilcilerinin katıldığı toplantı sonrası yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Venezuela ordusuna Guaido’yu tanıma çağrısı yapılarak şöyle dendi: “Lima Grubu Venezüella Silahlı Kuvvetlerine Başkomutan sıfatı ile Geçici Devlet Başkanına bağlılığını bildirmesi çağrısında bulunuyor.”

Venezuela’daki sorunlardan Maduro’nun sorumlu tutulduğu, sürece dair uluslararası görüşmelerin de Maduro tarafından maniple edildiği iddia edildi.

Birleşmiş Milletler “tarafsız”

Dün açıklama yapan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “BM, Venezuela’da taraflara krize siyasi çözüm bulunması konusundaki destek teklifinin güvenilirliği için hiçbir grubun yanında yer almama kararı aldı” diye açıklama yaptı. BM Genel Merkezi’nde gazetecilere konuşan Guterres Venezuela’da yaşananlara dair “endişeli” olduğunu dile getirdi.

ABD güdümündeki muhalefet liderinin kendisini “geçici başkanı” ilan etmesi sonrası Maduro yönetimine başkanlık seçimi konusunda ültimatom veren Avrupalı emperyalistler de açıktan Guaido’yu tanıdıklarını açıklarken, İtalya Guaido’yu tanımadığını duyurmuştu. Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani, İtalya’nın kararı nedeniyle AB’nin ortak bir tutum alamadığını ifade etti.