Venezuela’ya ABD’den tehdit, AB’den seçim ‘ültimatomu’

Venezuela gündemiyle toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde ABD yalan ve tehditlerini sürdürürken, Venezuela ve Rusya ABD’yi darbeyle suçladı. Diğer yandan Avrupa ülkeleri “yeni seçim kararı alınması” yönünde Maduro yönetimine ültimatom verirken, aksi takdirde ABD güdümündeki muhalefeti tanıyacakları tehdidinde bulunuldu.

ABD’nin çağrısı sonrası bugün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Venezuela gündemiyle toplandı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, kendi destekledikleri Juan Guaido’nun BMGK tarafından tanınması talebinde bulunurken, Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya ABD’yi Venezuela’da darbe yapmakla suçladı. Avrupa ülkelerinden konuyla ilgili yapılan açıklamalarda ise “yeni seçim yapılmazsa Guaido’yu tanıyacakları” yönünde ‘ültimatom’ verildi.

ABD’den bilindik yalanlar ve tehdit

Oturumda söz alan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Venezuela’daki durum üzerinden Maduro yönetimini hedef aldı. ABD’nin “daha parlak gelecek için Venezuela’ya yardım ettiği” yalanını öne süren Pompeo, “Bütün ülkelerin taraf tutma zamanı geldi. Ya özgürlüğü seçen güçlerin yanında olursunuz, ya da Maduro ve kargaşasını seçersiniz” diye konuştu.

Rusya temsilcisi Nebenzya ise oturumda yaptığı konuşmada, “Aslında tam gözümüzün önünde, laubali bir şekilde, uluslararası hukukun tüm normları ihlal edilerek bu ülkede bir darbe yapılmaya çalışılıyor” ifadelerini kullanarak ABD’yi hedef aldı. “Eğer dünyaya yönelik bir tehdit söz konusuysa, bu tehdit ABD ve müttefiklerinin Venezüella'nın yasal olarak seçilmiş Devlet Başkanı'nı düşürmeye yönelik utanmaz ve saldırgan eylemlerinden kaynaklanıyor” diyen Nebenzya, Venezuela’da uluslararası bir tehdit olmadığı vurgusu yaparak konunun BMGK’nın gündem maddesi olmasına karşı çıktı. Nebenzya’nın önerisinin yapılan oylamayla reddedildiği bildirildi.

Avrupa ülkeleri ve AB’den Maduro’ya “8 gün süre”

Öte yandan Avrupa emperyalizminin temsilcileri, Venezuela’daki gelişmelere dair sosyal medya üzerinden yayınladıkları mesajlarla “geçici devlet başkanı Juan Guaido’yu tanıyacakları” tehdidinde bulundu. Almanya, İspanya, Fransa ve İngiltere devlet yetkilileri tarafından yayınlanan mesajlarda, Maduro yönetimine ülkede 8 gün içerisinde seçime gitmesi, aksi takdirde Guaido’yu tanıyacakları ifade edildi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de yazılı açıklama yaparak önümüzdeki günlerde yeni bir seçim duyurusu yapılmadığı takdirde aynı yönde hareket edeceğini açıkladı.

ABD darbenin arkasında değil, bizzat öncüsü”

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, BMGK’da yaptığı konuşmada, seçim yapmaları yönündeki baskıyı ‘ültimatom’ olarak tanımlayarak “Avrupa bize 8 gün veriyor. Egemen bir millete karşı bu gücü ya da ültimatomu nereden alıyorsunuz? Bu çocukça müdahaleci tutum nereden geliyor?” diye tepki gösterdi. ABD’nin darbenin öncüsü olduğunu belirte Jorge Arreaza, “ABD muhalefete ve uşak ülkelere talimat veriyor ve dikte ediyor” dedi.

Seçimlerle ilgili mesajlara Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise “Hiç kimse bize ültimatom veremez” diye karşılık verdi. İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell’in seçimlerle ilgili mesajı özelinde açıklama yapan Maduro, “Seçim istiyorlarsa ülkelerinde yapsınlar çünkü mevcut İspanya Başbakanı halk oylaması ile seçilmedi. Hiç kimse bize hiçbir ders ve ültimatom veremez” ifadelerini kullandı.