Beyazıt’ta anmaya polis saldırdı: 20’den fazla gözaltı

Gençlik örgütlerinin İstanbul Üniversitesi’nde Beyazıt ve Halepçe katliamlarıyla ilgili olarak yapmak istedikleri anmaya polis saldırdı. 20’den fazla öğrenci gözaltın alındı.

Gençlik örgütleri, Beyazıt Katliamı’nın 41, Halepçe Katliamı’nın 31. yıldönümüyle ilgili olarak İstanbul Üniversitesi’nde anma eylemi düzenledi.

Eczacılık Fakültesi önünde yapılan anmada basın açıklaması okundu. Açıklamada, “Beyazıt Katliamı toplumsallaşan, örgütlenen gençlik mücadelesini bastırmak için gerçekleştirilmiş bir katliamdı” denildi. Beyazıt Katliamı’nın nedenlerinin anlatıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bizler biliyoruz ki bu katliamları sürdürenlerin tarihi şiddetten ibarettir. Bugün saray, KHK’larıyla akademisyenleri, YÖK’üyle ve atanmış rektörleriyle öğrencileri sindirmeye çalışmaktadır. Bugün siyasal iktidar, tüm kamu kaynaklarını emperyalistlere ve sermayedarlara peşkeş çekmesine rağmen sözde devletin bekası uğruna tanzim satış noktalarıyla ve yerli-milli ideolojisiyle, uyguladığı politikalara toplumun çoğunu ikna edememektedir.”

Açıklamada, Halepçe Katliamı’na ilişkin olarak da şunlar söylendi: “16 Mart 1988’de ise Irak devleti yine kendisine itaat etmeyen Kürt halkını Halepçe’de kimyasal gazlarla soykırıma girişmiştir. 5 saat boyunca kimyasallar ve gazlarla bombalanan kentte binlerce insan hayatını kaybetmiştir. Ancak bütün bu saldırılara ve baskılara karşı direnenler, özgür bir dünya için mücadele edenler, bitmemiştir bitmeyecektir.”

Açıklamada son olarak şu ifadelere yer verildi: “Onların tarihi halk hareketlerini bastırmaksa bizim tarihimiz ise özgürlük mücadelesinin kesintisiz sürdürülmesidir. Bugün 41 yıl sonra yine Beyazıt’tan, bir zamanlar bizimkilerin geçtiği yollardan ve oturduğu sıralardan haykırıyoruz. Ne katliam yapan katillerinizi unuturuz ne de mücadele etmekten vazgeçeriz. Bugün bu okulun kapısından içeriye giremeyen, geçinemeyip okuyamayan, üniversitede sesi kısılmaya çalışılan sıra arkadaşlarımıza çağrımızdır: Kentlerin yağmalanmasına, doğanın talanına, emeğin sömürülmesine, cinsiyetçiliğe, asimilasyona, bilginin metalaşmasına, faşistlerin saldırılarına karşı birlikte mücadele edelim.”

Polis plastik mermi ve gazla saldırdı

Anmanın ardından yürüyüş yapmak isteyen üniversite öğrencilerine polis plastik mermi ve gazla saldırdı. Polis saldırısında 20’den fazla öğrencinin gözaltına alındığı öğrenildi.