İÜ-Cerrahpaşa TBMYO’da gerçekleşen faşist saldırıya dair

İstanbul Üniversitesi Beyazıt kampüsünde de yoldaşlarımız birçok defa saldırıya uğramış haklarında soruşturmalar açılmıştır. Ancak gençliğe yönelik tüm bu gerici ablukayı, siyaset yasaklarını aşmanın tek yolu mücadeleyi büyütmekten geçiyor. İlerici ve devrimciler olarak, TBMYO başta olmak üzere bulunduğumuz her alanda mücadelemizi sürdürmeye ve yaygınlaştırmaya devam edeceğiz.

Gerici, yobaz, biatkar bir nesil yaratma hayalleri peşinde koşan AKP iktidarının, anaokullarından üniversitelere kadar gençliğe yönelik saldırı politikaları hız kesmeden devam ediyor. Üniversitelerde dinci-gerici uygulamalar her geçen gün daha da arttırılırken, faşist çeteler bizzat devlet eliyle palazlandırılıyor. Üniversite yönetimleri de buna alenen çanak tutuyor. En ufak muhalif sese ise tahammül dahi edilmiyor. Soruşturmalar, uzaklaştırmalar, okuldan atmalar ve burs kesintileri gibi uygulamalar daha da yaygınlaştırılıyor. Farklı seslere yönelik tahammülsüzlüğün en büyük kanıtı, Türkiye’nin en “büyük üniversitesi”nin 70 bin öğrencinin bulunduğu hapishaneler olmasıdır.

Yakın zamanda İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleşen faşist saldırı, tüm bu saldırıların son halkalarından biridir.

İÜ-C TBMYO Büyükçekmece yerleşkesinin yemekhanesinde yemeklerden solucan çıktığına dair fotoğrafların yayılması ve bir yemekhane çalışanının, internet gazetesine verdiği bir röportajda, yemeklerden arta kalan etlerin tekrardan kullanıldığına yönelik beyanları öğrencilerde tepkiye yol açmış ve birçok şikayet dilekçesi toplanmıştı. Sadece haberler değil, her gün yemekhanede yemeklerin yetersiz oluşu, çoğu arkadaşımızın yemek yedikten sonra yaşadıkları rahatsızlıklar zaten sürekli tepki biriktirmekteydi. Ayrıca Avcılar kampüsünden Büyükçekmece kampüsüne taşınmanın üzerinden 2 sene geçmişken, üniversitede halen daha bir kütüphanenin bulunmaması, çalışma salonlarının olmaması da ciddi bir mağduriyet yaratmaktaydı.

Bütün bu sorunlara karşı sınıflar teker teker gezilerek şikayet dilekçeleri toplandı. Şikayet dilekçeleri her sınıftan belirlenen temsilcilerin bir araya gelmesiyle toplu bir şekilde bölüm sekreterine iletildi.

İmzalayan sayısının ciddi bir rakama ulaştığı dilekçeler okul yönetiminde bir korkuya yol açtı. Bunu aynı gün yaşadığımız saldırıdan biliyoruz. Sekreterliğe dilekçelerin iletilmesinin ardından okuldan ayrılmak için duraklara doğru ilerleyen iki yoldaşımız, kendilerini “teşkilat” başkanları olarak tanıtan 15 kişilik faşist çetenin sözlü ve fiziki şiddetine maruz kaldı. “Bugün okulda 30 kişi toplanmışsınız ne yaptınız, ne konuştunuz?”, “Bu okulun öğrencisi misiniz, kimliğinizi gösterin.”, “Okulumuzda bölücülük yapanlara, terör örgütlerine üye olanlara yer yok.” gibi cümlelerle sataşan faşistler, oradan ayrılmak üzere olan bir yoldaşımıza hakaretler ederek, tekme ve yumruklar ile saldırdılar.

Bu olay, en ufak bir sesin dahi iktidar beslemesi faşistleri ve üniversite yönetimini ne kadar korkuttuğunun en net göstergesidir. Bu çetelerin bizzat okul tarafından desteklendiğini biliyoruz. 1 ay önce okulun kantininde 30 kişi toplanarak teşkilat yeminleri edip, açıktan gövde gösterileri yapmaları boşuna değil. Kendilerini teşkilat başkanları olarak tanıtan “öğrencilerin” okula sivil polis ve güvenlik araçlarına binerek girip-çıkmaları da kimin hizmetinde olduklarını gösteriyor. Okul yönetimi “bizim haberimiz yoktu, güvenlik bizden sakladı” diyerek, suçunu ve sorumluluğunu örtbas edebileceğini düşünüyor. Oysa bizler, çetelerin kime hizmet ettiğini, hangi odaklar tarafından “görev”e gönderildiklerini iyi biliyoruz. Okul yönetiminin işine gelmeyen dilekçelere karşı yapabileceği tek şeyin hedef gördükleri öğrencileri sıkıştırmaktan geçtiğini biliyoruz. Bu tür saldırılarla bizleri korkutup-sindirebileceklerini sanıyorlar, ancak yanılıyorlar.

TBMYO’da yaşanan olay tüm bu saldırıların ne ilki ne de sonuncusudur. Çünkü düşünen, sorgulayan ve harekete geçen bir gençlik egemenlerin en büyük korkusudur. Fakat korktuklarını başlarına getirmekten geri durmayacağız. Bu saldırılar sistematik ve planlı ilerlemektedir. İstanbul Üniversitesi Beyazıt kampüsünde de yoldaşlarımız birçok defa saldırıya uğramış haklarında soruşturmalar açılmıştır. Ancak gençliğe yönelik tüm bu gerici ablukayı, siyaset yasaklarını aşmanın tek yolu mücadeleyi büyütmekten geçiyor. İlerici ve devrimciler olarak, TBMYO başta olmak üzere bulunduğumuz her alanda mücadelemizi sürdürmeye ve yaygınlaştırmaya devam edeceğiz.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
TBMYO’dan DGB’liler