İÜ TBMYO öğrencileri saldırıyı protesto etti

İÜ TBMYO'da 5 Nisan'da faşist bir grubun saldırısına uğrayan öğrenciler, bugün İHD İstanbul Şubesi'nde yaptıkları basın toplantısıyla saldırıyı protesto edip, yılmayacaklarını vurguladılar.

İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu'nda 5 Nisan'da devrimci öğrenciler bir grup faşistin saldırısına uğradı.

Öğrenciler saldırıyı protesto etmek ve yılmadıklarını vurgulamak için bugün İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube binasında basın toplantısı yaptı.

Saat 13.00'te yapılan basın toplantısında “Faşist saldırılar baskılar bizi yıldıramaz! / İÜ Cerrahpaşa TBMYO öğrencileri” yazılı ozalit açıldı.

Basın metnini saldırıya uğrayan öğrencilerden Meryem Acar okudu. Bir arkadaşlarının yemeğinden solucan çıkması sonrasında yemek şirketinin değiştirilmesi de dahil yemeklerin düzeltilmesi ve kütüphane açılması istekleriyle dilekçe kampanyası başlattıklarını belirtti. Acar, topladıkları yüzlerce dilekçeyi okul idaresine verdikleri gün okuldan çıktıktan sonra 15 kişilik faşist bir grubun önce sözlü, ardından fiziki saldırılarına uğradıklarını ifade etti. Bu saldırının okulun güvenlik kulübesinin 10 metre ötesinde gerçekleştiğine dikkat çekti.

Faşist grubun saldırısının okul idaresi ve özel güvenliklerden bağımsız ele alınamayacağını vurgulayan Acar son olarak şunları ifade etti:

“Üniversitelerde bu tarz saldırıları ilk defa görmüyoruz bu yaşadıklarımızda son olmayacaktır. Bugün dilekçe topladığımız için bize saldırdılar yarın başka bir şeyi bahane ederek saldıracaklardır. Fakat bizler İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencileri olarak insani haklarımızı talep etmekten geri durmayacağız. Bu saldırılara karşı birliğimizi güçlendireceğiz.”

“Saldırı okul idaresinden bağımsız düşünülemez”

Acar'ın ardından saldırıya uğrayan Ulaş Uslu, “...gözleri her an üzerimizde olan özel güvenlik görevlileri, saldırıyı görmemelerini söylemeleri bile saldırının ortakları olduğunu kanıtlayan bir durumdur” diyerek yılmayacaklarını vurguladı.

Ulaş Uslu'nun babası Sami Uslu dilekçe toplayanların haklı olduklarını belirterek; “Çocuklarımız yanlış olan hiçbir şey yapmamıştır her zaman onların arkasındayız, olayın takipçisi olacağız” dedi.

Son olarak söz alan İHD'den Hüseyin Aygün söz alarak okullardaki farklı düşüncelere saygı duyulması gerektiğini ve öğrencilerin insanı ve haklı taleplerinin karşılanması gerektiğini söyledi ve basın açıklaması sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul