İÜ TBMYO öğrencilerinden faşist saldırıya karşı açıklamaya çağrı

Okuldaki sorunlara karşı dilekçe kampanyası yürüttükleri için faşistlerin saldırısına maruz kalan İÜ TBMYO öğrencileri basın toplantısına çağırıyor.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu (TBMYO) öğrencileri okulda bir dilekçe kampanyası başlattı. Yemekhane şirketinin hakkında birçok skandal haberin çıkmasının ardından hazırlanan dilekçede; “Yemekhane şirketi değiştirilsin, Yemekler sağlıklı ve yeterli hale gelsin” talepleri yer aldı.

Ayrıca Hadımköy kampüsünde 2 senedir ders görülmesine rağmen kütüphane ve çalışma salonu olmamasından kaynaklı “Kütüphane ve çalışma salonu açılsın, mağduriyetimiz sonlandırılsın” talepleri de dilekçede yer aldı. Hafta boyunca toplanan dilekçelerin yönetime teslim edildiği 5 Nisan Cuma günü, iki öğrenci okul çıkışında kendilerini “Teşkilat” olarak belirten faşist çeteler tarafından sözlü taciz ve fiziki şiddete maruz kaldı.

Bu saldırıya karşı yapacakları basın açıklamasına çağıran öğrenciler şunları söyledi: “Biz üniversite öğrencileri olarak bu saldırıların ne ilk ne de son olacağını biliyoruz. Üniversitelerde her türlü sese tahammülü olmayan ve öğrencilerin sorunlara karşı birleşmesinin karşısında duran bu gerici çetelere karşı herkesi dayanışmaya çağırıyoruz. Çarşamba günü gerçekleştireceğimiz basın toplantısına tüm kamuoyu ve basını bu olayı sahiplenmeye çağırıyoruz.”

Basın toplantısının bilgileri ise şu şekilde:

Tarih: 10 Nisan Çarşamba

Yer:  İstanbul İnsan Hakları Derneği

Saat: 13.00

Kızıl Bayrak / İstanbul