ODTÜ’de 8 Mart etkinliğine yasak

ODTÜ Rektörlüğü, Sosyal Demokrasi Topluluğu’nun 8 Mart etkinliğini yasakladı.

ODTÜ’de Sosyal Demokrasi Topluluğu’nun 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebiyle düzenleyeceği “Yerel Yönetimlerde Kadın” paneli rektörlük tarafından yasaklandı.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer ve Ankara Mimarlar Odası Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın katılımıyla düzenlecek olan panelin yasaklanmasının gerekçesi ise “siyasi” olması.

Etkinliğin yasaklanması üzerine Sosyal Demokrasi Topluluğu şu açıklamayı yaptı :

ODTÜ Sosyal Demokrasi Topluluğu olarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında gerçekleştireceğimiz, CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer ve Ankara Mimarlar Odası Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın konuşmacı olacağı ‘Yerel Yönetimlerde Kadın’ konulu panele siyasi olduğu gerekçesi ile ODTÜ rektörlüğü tarafından izin verilmemiştir. Sosyal Demokrasi Topluluğu’nun siyasi konuları siyasi kişilerle tartıştığı etkinlikler yapmasından daha doğal bir şey olamayacağı rektörlüğe söylenmiş ancak sonuç alınamamış ve etkinliğimiz yasaklanmıştır. Siyasal fikir topluluklarına siyasi etkinlikler yapmayın demek esas siyasi olandır ve OHAL rejimini ODTÜ’ye yayma çabasıdır.

ODTÜ yönetiminin iktidar korkusunun sebep olduğu bu akıl dışı engellemeyi kınıyor ve bu siyasetsizleştirme çabasının sonuç vermeyeceğini biliyoruz. ODTÜ dikta karşısında sesi titreyenlerin değil diktaya karşı ayakta duranlarındır.”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise etkinliğin yasaklanmasına şöyle tepki gösterdi:

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile talan protokolü imzalayan, ODTÜ arazilerini peşkeş çeken, ODTÜ’deki ağaç katliamlarına izin veren, ikinci sıradan atanan ODTÜ rektörünün Kadınlar Günü etkinliğine siyasi diyerek izin vermemesi, ODTÜ’nün geçmişine ve geleceğine ihanet edildiğinin göstergesidir. Rektör Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, bir kez daha ODTÜ’ye rektör olamayacağını göstermiştir. ODTÜ hiçbir zaman teslim olmadı olmayacaktır. Bu etkinliğe izin vermeyerek ODTÜ’lülerle bir araya gelmemizi engelleyemezler.”

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen de tepkisini şöyle dile getirdi:

ODTÜ’de geleneğe aykırı şekilde seçilmemesine rağmen görevi kabul eden, atanmış bir rektörle göreve geldiğinden bu yana ODTÜ tarihinde uzun zamandır görülmemiş ve kurumsallığa yakışmayacak uygulamalara şahit oluyoruz. Bir ODTÜ’lü olarak, ODTÜ Medya Topluluğu’nun sebepsizce kapatılmasından, hocalar üzerinde kurulan baskı ve mobbinge, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın okula gelebilmesi için keyfi şekilde bahanelerle Evrim Konferansı’nın iptal edilmesine, akademik takvimin değiştirilmesine, okulun barikatlarla ve çevik kuvvetle kuşatılmasına ve en son TÜBİTAK ödülü için bir hocamıza Kaçak Saray’a gitme koşulu sunulmasına varana dek ODTÜ gibi bir üniversitede akıl almaz uygulamalara şahit olup utanç duyuyorum. Bugün yine aynı zihniyetle, iktidarla paralel şekilde kendisine muhalefet eden herkesi yasaklamaya ve bastırmaya çalışan ODTÜ yönetimi, ODTÜ’ye yapılması planlanan KYK yurdu sürecinde karşı karşıya geldiği Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ni zihnine kazımış ve kindar bir anlayışla etkinliğe izin vermemiştir. Biz iktidara karşı nasıl mücadele ediyorsak, bu yasakçı zihniyetle hareket eden herkesle de mücadele etmeye devam edeceğiz. ODTÜ Rektörlüğü’ne rağmen ODTÜ’nün devrimci geleneğini sahiplenmeyi sürdüreceğiz.”

Yasaklanan etkinlik 5 Mart Salı günü saat 18.00'de Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nde gerçekleştirilecek.