19 Aralık Katliamı davası görüldü

19 Aralık Katliamı’nda Bayrampaşa Hapishanesi’ndeki saldırılar üzerine açılan davanın duruşması dün görüldü. Katiller “biz içeri girmedik” ifadeleriyle kendilerini savundu.

Dün, Bayrampaşa Hapishanesi”ndeki 19 Aralık Katliamı’nda görev sınırlarını aştığı öne sürülen dönemin jandarma görevlisi 196 sanığın yargılandığı davanın 36. duruşması görüldü.

Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, 7 tutuksuz sanık Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Önceki duruşmalardan istenen bilgi ve işlemler tamamlandıktan sonra, tutuksuz yargılanan katillerin ifadelerine geçildi.

Sanık Ramazan Baygın, Arama ve Kurtarma Taburu’nda görevli olduğunu söyleyerek sadece yaralılara yardım ettiğini ileri sürdü. Ama Baygın, robocop giysili ve coplu olduğunu da belirtti.

Sanıklardan Erdal Topsakal da olay tarihinde Ankara’da Dağcılık Timi’nde uzman çavuş olarak görev yaptığını, 19 Aralık’ta birkaç günlüğüne İstanbul’a geldiği için hapishane dışında durduğunu, içeri girmediğini söyledi.

Sanık Hidayet Yorgancı da Topsakal’ınkine benzer ifadeler kullandı. Yorgancı’ya daha önceki ifadelerinde içeriye girdiğini söylediği hatırlatılması üzerine “bu ifadeden emin değilim” dedi.

Sanıklardan Mustafa Karaca da içeri girmediğini iddia etti.

Mahkeme heyeti kararında, Telsiz İşleri Genel Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı’na olay tarihine dair telsiz görüşmelerinin gönderilmesi için yazı yazılmasına ve Ankara Özel Asayiş Birliği’nin olay günkü telsiz kodunun Ankara Özel Asayiş Birliği ve Jandarma Genel Komutanlığı’ndan sorulmasına hükmederek, bir sonraki duruşmayı 10 Temmuz’a erteledi.