ABD’nin Suriye kararı sonrası “Türkiye beklemede”

ABD’nin çekilme kararının ardından açıklama yapan AKP şefleri, “Suriye pastası”ndan pay kapma heveslerini bir kez daha ortaya koyarak, “beklemede” olduklarını ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararını açıklamasının ardından AKP şefleri de Suriye’deki yağmadan pay kapmaya dönük heveslerini bir kez daha ortaya koydular.

Bölgedeki kirli çıkarlarının üzerini “DEAŞ’ı, YPG’yi terörü temizlemek” yalanıyla örten AKP şefleri, son günlerde dillerinden düşürmedikleri “Operasyona başladık, başlıyoruz” söylemlerinde ise “Biraz daha bekleyeceğiz” aşamasına geçti.

Suriye’deki cihatçı çetelerin Türkiye’deki katliamlarına karşın, kendi kirli çıkarları doğrultusunda ve emperyalist efendilerinden alabildikleri icazet sınırlarında, işgal hamleleri yapan sermaye devleti ve AKP şefleri, bu gerçeği “sınırlarımızdaki tehdit” yalanıyla çarpıtırken, bu kez ABD’nin çekilmesi kararıyla birlikte yeni planlar ve hesaplar peşinde.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Malta ziyaretinde yaptığı açıklamada Suriye’deki gelişmelere de değindi. Washington’da 8 Ocak’ta toplantı yapılacağını ve ABD’nin çekilme sürecinin ele alınacağını söyleyen Çavuşoğlu, “Fırat'ın doğusuna operasyonu biraz erteleyebiliriz. Bu, bizim ileride başlatacağımız operasyonlardan vazgeçeceğimiz anlamına gelmez” ifadelerini kullandı.

AKP şefi Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreni’nde dün yaptığı açıklamada Suriye’deki son gelişmeler üzerine de konuştu. “Sayın Trump ile yaptığımız görüşmede DEAŞ'ı siz temizler misiniz dedi. Temizleriz dedik. Lojistik anlamda siz gerekli desteği verin dedik. Çekilmeye başladılar mı başladılar” iddiasında bulunan Erdoğan, Suriye’de yıllardır yürüttükleri savaş ve saldırganlığı, yeni ilhak çabalarını ise “Suriye topraklarını huzura kavuşturma işini üstlenmek mecburiyetinde kaldık” demagojisiyle sundu.

ABD ile Suriye’deki ortaklıklarının da altını çizen Erdoğan, “Fırat’ın doğusuna operasyon” konusunda beklemede olduklarını dile getirerek, bölgedeki yağmadan pay kapma heveslerini şu ifadelerle açık etti: “Trump ile Suriye meselesinde aynı düşündüğümüzü son telefon görüşmesinde de gördük. Ancak bunun sahaya yansıması geç ve güç oldu ama oldu. Nihayet bu konuda en açık ve ümit verici sözleri ABD yönetiminden duymayı başardık. Geçmişteki kötü tecrübelerimiz nedeniyle ihtiyatla karşılıyoruz. Fırat'ın doğusuna operasyon kararı almıştır. Trump ile yaptığımız görüşme ve birimlerimizin temasları bizi bir müddet daha beklemeye yöneltti.”