Akpınar ve Gezen’e soruşturma başlatıldı

Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın televizyon programında sözlerinin ardından ilk önce Erdoğan “bedelini öderler” diyerek yargıya emretti. Yargı da emre uyarak Gezen ve Akpınar hakkında soruşturma başlattı.

Müjdat Gezen ve Metin Akpınar önceki günlerde katıldıkları Halk Arenası programındaki konuşmaları nedeniyle AKP’nin hedefi oldu. Akpınar, “Kutuplaşma ve karmaşadan kurtulmamızın tek çaresi demokrasidir. O noktaya ulaşabilirsek, kavga gürültü olmadan bu işin içinden çıkarız. Ulaşamazsak her türlü faşizm olur. Uzlaşamazsak ise belki lideri ayağından asarlar, belki mahzenlerde zehirlenerek ölür, belki de başka liderlerin yaşadığı kötü sonları yaşayabilirler” dedi.

Gezen de “Recep Tayyip Erdoğan, sen bizim vatanseverliğimizi sınayamazsın, haddini bil” dedi.

Erdoğan ise dün İstanbul’da yaptığı iki ayrı konuşmada da, Akpınar’ın sözlerine tepki göstererek, “Bedelini ödeyecekler” dedi.

Erdoğan’ın konuşmalarından talimat alan İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı emri ikiletmeden Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında soruşturma başlattı.

Başsavcı İsmail Uçar imzası ile yayınlanan yazılı açıklamada Akpınar ve Gezen’in “Erdoğan’ı tehdit ettikleri” öne sürüldü.

Akpınar ve Gezen bu sabah saatlerinde ifadeleri alınmak üzere polis tarafından savcılığa götürüldü.

Savcılık tarafından mahkemeye sevk edilen Akpınar ve Gezen, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.