Antep’teki katliamın davası karara bağlandı

Antep’te 57 kişinin yaşamını yitirdiği, IŞİD’in gerçekleştirdiği katliamın davası dün karara bağlandı. 8 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Antep’te 20 Ağustos 2016’da sokakta yapılan düğünde IŞİD’in canlı bomba saldırısıyla gerçekleşen katliamın davası dün karara bağlandı. 8 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Antep 4. Ağır Ceza Mahkemesi beklenirken, duruşma, adliyenin konferans salonunda kapalı oturumla yapıldı. Duruşmada sanık olan Abdurrahman el-Najjar, Enes Karataş, Ahmet Köşgeroğlu, Hacı Polat, Hasan Uzun, Mehmet Karakurt, Yunus Sarı, Mehmet Şahin Erğan, Ali Çalıkuşu ve Mehmet Çalıkuşu hazır bulunurken tutuksuz sanıklar katılmadı.

Duruşmada savcı esas hakkında mütalaasını tekrarladı. Abdurrahman el-Najjar, Ahmet Köşgeroğlu, Hacı Polat, Hasan Uzun, Mehmet Karakurt, Mehmet Şahin Erğan, Ali Çalıkuşu, Mehmet Çalıkuşu, Fadile Cebael ve çocuk sanık H.N.C. hakkında, “anayasayı ihlal” suçundan birer, 57 kişinin ölümü ve sonrasında 3 polisin öldürülmesi olaylarına ilişkin de “kasten öldürme” suçundan her sanık için 60 kez olmak üzere toplam 61 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti Ayrıca sanıklar Enes Karataş ve Yunus Sarı'nın ise “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan cezalandırılmalarını istedi.

Mahkeme heyeti kararında Abdurrahman el-Najjar, Ahmet Köşgeroğlu, Hacı Polat, Hasan Uzun, Mehmet Karakurt, Mehmet Şahin Erğan, Ali Çalıkuşu ve Mehmet Çalıkuşu’na “anayasayı ihlal” suçundan birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesine hükmetti.

Kararın devamında heyet, 57 kişinin ölümü ve sonrasında 3 polisin yaşamını yitirmesi olaylarına ilişkin de “kasten öldürme” suçundan sanık Abdurrahman el-Najjar’a 60’ar kez, diğer sanıklar içinse 57’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Ayrıca 8 sanığı, saldırıda 87 kişinin yaralanması nedeniyle de “öldürmeye teşebbüs” suçundan her bir yaralı için 18’er yıl olmak üzere hapis cezasına çarptırdı.

Yunus Sarı ve Enes Karataş’a, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 9’ar yıl hapis cezası veren mahkeme heyeti, sanıklar Fadile Cebael ve çocuk sanık H.N.C’nin delil yetersizliğinden beraatına karar verdi.