Avukatların Adalet Nöbeti İzmir’de

Avukatların Adalet Nöbeti bugün İzmir Adliyesi önünde gerçekleştirildi. Tutuklu avukatların duruşmasına çağrı yapılan eylemde, adalet mücadelesinden vazgeçilmeyeceği vurgulandı.

Avukatların 85 haftadır devam eden ‘Adalet Nöbeti’ bu hafta Bayraklı’da bulunan İzmir Adliyesi önünde gerçekleştirildi. Saat 12.00’de başlayan adalet nöbet eylemine siyasi parti temsilcileri de katıldı.

Tutuklu avukatların fotoğraflarının taşındığı eylemde, açıklamadan önce CHP İstanbul ve İzmir milletvekilleri söz aldı. Konuşmalarda, adaletin herkese lazım olacağı söylenerek, adalet mücadelesinde tutuklanan avukatlara selam yollandı. Açlık grevlerinin 50. gününde olan avukatların davasına çağrı yapılan konuşmalarda, Leyla Güven ve tüm açlık grevindeki tutuklular selamlandı.

Ardından basın açıklamasını İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel okudu. Öncelikle tutuklu avukatlardan Av. Aytaç Ünsal’dan gelen mesajı okuyan Yücel, Ünsal’ın “Açım aç diyen milyonlarca insanımızı açlığımızla savunmak mesleğimizin kazanımlarını korumak, savunmayı savunmak bizim için onurdur” dediğini aktardı. Mesajın devamında şu ifadeler yer aldı: “Bizler için, mesleğimiz için bugün orada adalet nöbetindesiniz, biz de yanınızdayız yüreğimizle ve beynimizle oradayız. Hep birlikte mücadele ederek savunmaya yönelik bu saldırılara engel olcağız. Değerli emekleriniz için teşekkür ediyoruz. 18 Mart duruşmamızda görüşmek üzere hepinizi selamlıyorum.”

Ardından Özkan Yücel, “vazgeçmeyeceğiz, biat etmeyeceğiz” dediklerini hatırlatarak, Türkiye’nin dört bir yanından Adalet Nöbeti’ne destek verenlere teşekkür etti ve “Vazgeçmeyeceğiz, biz kazanacağız” ifadeleriyle açıklamayı sonlandırdı.

Kızıl Bayrak / İzmir