Diyarbakır’da “Tecrit kaldırılsın” açıklaması

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB Leyla Güven’in başlattığı açlık grevine ilişkin Diyarbakır’da basın toplantısı gerçekleştirdi.

 

HDP milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in açlık grevi 65. gününde devam ederken Diyarbakır’daki KESK, DİSK, TMMOB ve TTB örgütlenmeleri basın toplantısı gerçekleştirdi.

Ortak açıklamayı DİSK Genel İş Diyarbakır 2 No’lu Şube Eşbaşkanı Selvi Ok okudu. Güven’in sağlık durumunun kritik bir aşamaya geldiği, 100’den fazla cezaevinde 1000’i aşkın tutuklunun süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine girdiği ifade edilerek şunlar söylendi: “Bugün itibariyle 188 tutuklu da süresiz-dönüşümsüz açlık grevini sürdürmektedir. Herhangi bir çözümün geliştirilmemesi durumunda cezaevlerinde başlayan süresiz-dönüşümlü açlık grevlerinin bir üst seviyeye taşınması ve geri dönülemez yıkımlarla karşı karşıya kalmamız mümkündür.”

Güven’in son bir haftadır avukat görüşüne ancak arkadaşlarının yardımıyla çıkabildiği belirtildi.

“İnsanların kendi yaşamlarına zarar verecek eylemlerden kaçınmaları gerektiği yaklaşımına sahibiz” denilen açıklamada açlık grevinin taleplerinin kabul edilmesi istenerek, “Cezaevlerindeki tutsak ve hükümlülerin onurlarına saygı gösterilmesini, hiçbir tutuklu ve hükümlünün tecrit ve izolasyon koşullarında tutulmamasını talep ediyoruz” denildi.

Ölümler olmadan adım atılması gerektiği ve tabip odalarının açlık grevi yapanları muayene edebilmesinin sağlanması istenerek son olarak, “Kürt sorununun çözümü için diyalog alanları açılmalıdır. Çok geç olamadan bir an evvel diyalog ve çözüm ortamının sağlanması için gerekli adımlar atılmalıdır” denilerek açıklama sonlandırıldı.