Düzce’de fabrikadan gaz sızıntısı

Lastik atıklarının geri dönüşümüyle elektrik üretimi için deneme yapan fabrikanın filtresinin patlaması sonucu çevreye gaz yayıldı, yakındaki mahalle tahliye edildi.

Beyköy beldesindeki 1. OSB’de lastik atıklarından elektrik üretimi için deneme yapılan fabrikadan çıkan gaz nedeniyle Duraklar Köyü Dere Mahallesi tahliye edildi.

Fabrikanın atıklarının karıştığı derenin geçtiği mahallede yaşayanlar dün akşam koku nedeniyle nefes darlığı yaşayarak durumu yetkililere bildirdi. Gazdan etkilenen 3 çocuk Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken, AFAD ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bağlı ekipler yayılan gazla ilgili kontrol ve ölçümler yaptı.

Gazın zehirli olmadığı ileri sürülürken, koku nedeniyle mahallenin tahliye edilmesine karar verildi. Mahalledeki 11 evde yaşayanların yakınlarına gitmeleri istendi.

Geçtiğimiz günlerde de aynı kokunun çıktığını anlatan köyün muhtarı Nail Soydaş, “Bu atıkların dereye değil başka gidere verilmesini istiyoruz” diyerek tepki gösterdi.

Düzce Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurhan Kartal ise kokunun nedeninin yapılacak inceleme sonrasında belli olacağından bahsederek “Fuel oil olarak tahmin ettik ama şüphelerimiz var. AFAD ekiplerimiz bölgede ölçüm yaptı ve herhangi zehirli bir gaz değil. Yağmur yağması sebebiyle bu kokunun oluştuğunu tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı.