Gazeteci Necla Demir’e Efrîn davası

Gazete Karınca İmtiyaz Sahibi Necla Demir’e Efrîn haberleri gerekçesiyle 13 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Gazete Karınca İmtiyaz Sahibi Necla Demir hakkında Efrîn’e yönelik saldırganlığa ilişkin haber ve röportajlar nedeniyle dava açıldı.

“Zincirleme örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davada Demir’in 13 yıla kadar hapsi isteniyor.

21 Ocak 2018 tarihinde Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) mail üzerinden yapıldığı iddia edilen ihbar gerekçe gösterilerek 8 Mayıs 2018 tarihinde polisin fezleke hazırladığı aktarıldı.

Polis fezlekesi doğrultusunda savcı, Gazete Karınca’nın internet sitesinde 13 Şubat 2018 tarihinde yayınlanan “Zihniyet 1915’tekiyle aynı; Eğer değişseydi Dink öldürülmez, Afrin hedef alınmazdı”, 28 Şubat 2018 tarihli “Afrin’den ateşkese uyulsun çağrısı: Hastanelerin kapasitesi yetmiyor, tıbbi yardımların yolu açılsın”, “57. Gününde Afrin’e operasyon sürüyor, saldırılar kent merkezine uzandı” haberleri üzerinden iddianame hazırladı.

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan Demir halkın haber alma hakkı, basın ve ifade özgürlüğünü savunarak söz konusu haberler hakkındaki “terör örgütü propagandası” iddiasını reddetti. Ancak hazırlanan iddianamede “Her ne kadar şüpheli suçlamayı kabul etmediğini beyan etmiş ise de verilen haberlerin bir bütün halinde incelenmesinde tek taraflı ve tarafgir bir haber ve yorumlara yer verildiği, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin’e yönelik operasyonunun işgal, işkence ve sivil katliamı olarak gösterilmeye çalışıldığı, bu şekilde PKK/KCK ve bu örgütün Suriye uzantısı olan PYD/YPG lehine haber verilmeye özen gösterildiği kanaatine varıldığı, şüphelinin paylaştığı içeriklerin PKK/KCK ve Suriye uzantısı PYD/YPG silahlı terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren eylemlerini övücü ve meşru gösterici nitelikte olduğu” ifadeleri yer aldı.

İddianame İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.