Sağlık kurumlarından: 18 ayda 22 bin hamile çocuk

Çocuk istismarının önünü açan gerici iktidar, 18 ayda sağlık kurumlarında 21 bin 957 hamile çocuğun hamile olarak kayıt altına alındığını açıkladı.

AKP iktidarının çocuk istismarının önünü açan uygulamaları ve yasal düzenlemeleriyle istismarın arkası kesilmezken, gerici rejimin yol açtığı çürüme güncel istatistiklerle de su yüzüne çıktı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan veriler, sorunun geldiği boyutu ve dinci-gerici iktidarın sorunu çözemediğini de ortaya koyuyor. CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker’in CİMER’e yaptığı başvuruya verilen yanıta göre, 2017 yılı başından ve 2018 Haziran ayına kadarki 18 aylık süreçte 21 bin 957 çocuk hamile olarak kayıt altına alındı. Buna göre ortalama günde 40’tan fazla çocuk hamile olarak kaydedildi.

Göstermelik 7 maddelik genelge

AKP iktidarının, 24 Haziran seçimleri öncesinde “cezalar artacak” diye gündeme getirdiği sözde “önlemler” de kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. “Kimyasal hadım” vb. istismarı önlemekten uzak “cezalandırma” adımları seçimlerin sonrasında da “100 günlük icraatlar” içerisinde sıralanmış, fakat istismara karşı önleyici hiçbir adım atmamakta ısrar edilmişti. Son olarak Adalet Bakanlığı çocuk istismarıyla ilgili göstermelik bir adım attı.

Bakanlık, çocuklara ve kadınlara yönelik cinsel saldırı suçlarıyla ilgili 7 maddelik genelge yayınladı. Genelge, bu suçlarla ilgili soruşturma süreçlerine ilişkin atılacak adımlara dikkat çekmek sınırlarında kaldı.

Bununla birlikte 7 maddeden birinin, “masumiyet karinesinin korunması” ve “soruşturmanın gizliliği”ne vurgu yapması dikkat çekti. Çocuğa ve kadına yönelik cinsel saldırılarla ilgili bu ‘kaygı’lar, toplumsal muhalefeti “terör” demagojisiyle hedef gösteren, her türlü hukuksuz soruşturmayı yürüten iktidarın ikiyüzlülüğünü ve gericiliğini de bir kez daha gözler önüne serdi.