Hrant Dink davasında iki tahliye kararı

Pazartesi günü başlayan Hrant Dink davası 90. duruşmalarında bugün, tutuklu sanıklardan Muharrem Demirkale ve Ercan Gün hakkında tahliye kararı verildi. Gün ve Demirkale'nin tutuklulukları başka suçlardan kaynaklı sürecek.

Hrant Dink’in öldürülmesi davasında 90. duruşmalar Pazartesi başlamıştı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmalarda bugün mahkeme heyeti ara kararını verdi. Tutuklu sanıklardan dönemin İstanbul Jandarma İstihbarat TİM Komutanı Muharrem Demirkale ve Fox TV Haber Müdürü Ercan Gün’ün tahliye edilmesine karar verildi. Demirkale ve Gün, halen “terör örgütü üyeliği” davalarından tutuklu oldukları için hapisten çıkamayacak.

Bununla beraber mahkeme heyeti önceki duruşmada tahliye kararı verdiği ama başka suçtan tutuklu bulunan eski tuğgeneral Hamza Celepoğlu ve Yavuz Karakaya ile Demirkale ve Gün hakkında, diğer dosyalardan tahliye edilmeleri durumunda yurt dışına çıkış yasağı konulmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti kararında ayrıca tutuklu sanıklar Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer’in tutukluluklarının devamına, Ali Öz’ün de ev hapsinin devamına hükmetti.

11, 12, 13 Haziran’a ertelenen bir sonraki duruşmada MİT İstanbul Bölge Başkanı Hüseyin Kubilay Günay, dönemin MİT İstanbul Bölge Başkanı Görevlisi Özel Yılmaz ile Handan Selçuk, dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler ve yardımcısı Ergün Güngör, Adem Sağlam, Emre Altuntaş, Recep Koçpınar, Muhammet Bulgur, Adem Polat, Mustafa Kuletaş, Muhammet Kırmacı’nın dinlenmesine karar verildi.

Pazartesi ve Salı günü görülen duruşmalarda ise tanıklar dinlenmişti.