“KCK basın” davası 28 Ekim’de...

"KCK basın" davasına, 28 Ekim günü görülecek duruşma ile devam edilecek.

AKP hükümeti demokrasiyi paketleyedursun, onlarca gazetecinin cezaevlerinde tutsaklık halleri devam ediyor.

En çok tutuklu gazetecinin bulunduğu ülke ünvanına sahip olan Türk sermaye devleti, basına yönelik baskılarda da şampiyonluğa oynamaya devam ediyor.

Basına yönelik estirilen baskı ve terör politikasında, “KCK basın” adı verilen dava başı çekiyor. 20'si tutsak olmak üzere, 46 gazetecinin yargılandığı davanın görülmesine ise 28 Ekim pazartesi günü devam edilecek. Duruşmalar 5 gün sürecek.

Türkiye Gazeteciler Sendikası, tutuklu gazetecilere dikkat çekmek için dün basın toplantısı düzenlemiş; TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi, “Tutuklu gazeteciler bizim için bir onur meselesi, hükümet için utanç kaynağıdır” demişti.

Gazeteciler işlerini yaptıkları için tutuklanıyor, fotoğraf ve haberleri suç unsuru olarak gösteriliyor. Sermayenin ve AKP'nin özel yetkili mahkemeleri, çeşitli trajikomik unsurlarla ördükleri “KCK basın” davasında birçok gazeteciye ağır cezalar vermeye hazırlanıyorlar.

Ancak şurası kesindir ki, ilerici, devrimci, Kürt basın çalışanları susturulamayacaktır. Ebedi korkularından dolayı saldırganlaşmak, çeşitli komplolara başvurup gazetecileri susturmaya çalışmak sermayenin nafile bir çabasıdır.

Sömürünün, baskının, devlet terörünün olduğu her yerde emekçilerin ve ezilenlerin sesini duyuracak gazeteciler var olmaya devam edecek. “Şafak” operasyonlarıyla basılıp, talan edilen gazete büroları, periyodik bir şekilde kapatılan dergiler, devasa para cezaları, gözaltılar, işkenceler; hiçbiri özgür basını susturmaya yetmedi, yetmeyecek de!