KCK basın davası ertelendi

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen, 46 basın emekçisinin yargılandığı KCK basın davasında beraat talebini kabul etmeyen mahkeme heyeti, davayı 18 Kasım’a erteledi.

46 basın çalışanının yargılandığı KCK basın davası İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülmeye devam etti. Tutuksuz gazeteciler Şerafettin Sürmeli, Evrim Kepenek, Hüseyin Deniz, Hamza Sürmeli, Özgür Gazeteciler Cemiyeti Eş Başkanı Nevin Erdemir, Davut Uçar ve Çağdaş Kaplan ile avukatların katıldığı duruşmayı, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İstanbul Şube Başkanı Gökhan Durmuş ve HDP Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman da takip etti.

Duruşmada yargılanan basın emekçilerinin ifadeleri alınırken, suçlamaların kabul edilmediği, basın ve ifade özgürlüğünün bu dava ile bir kez daha ayaklar altına alındığı, bu hukuksuzluğa son verilmesi gerektiği vurgulandı. Basın emekçileri davanın düşürülmesi ve beraatlerini talep ettiler.

Avukatlardan Ercan Kanar, davayı da ilgilendirecek AYM kararının çıktığını ancak açıklanmadığını bildiklerini söyleyerek dava devam edecekse AYM kararının beklenmesini talep etti. Avukat Fevzi Çelik de davada yasal bir dayanak bulunmadığına dikkat çekerek derhal beraat kararı verilmesi talebinde bulundu. Önceki celse de ifadeleri alınan gazetecilerin savunmasının hazırlanması için de ek süre istendi.

Mahkeme heyeti beraat taleplerini kabul etmeyerek, ek süreyi göz önünde bulundurarak davayı 18 Kasım’a erteledi. Ayrıca İsmet Kayhan’ın açık adresine davaya çağrı için yazı yazılmasına karar verildi.