KCK basın davasında 2 tahliye

Gazetecilerin yargılandığı KCK davasında 2 sanık tahliye edilirken 24 gazetecinin tutukluluğu devam ediyor.

KCK basın davası olarak bilinen ve 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 5. Duruşması 22 Nisan’da başlamıştı. Silivri’de görülen duruşmada bugün de avukatlar savunmalarını sürdürdüler.

Yapılan savunmalarda bir yandan “barış” sürecine dikkat çekilirken, öte yandan sanıklar hakkındaki delillerin gerçek dışılığı vurgulandı. Yüzlerce gazeteci Kandil’e giderken, Namık Durukan İmralı görüşmelerini yayınladığı için ödül alırken, ANF’nin illegalize edilmesi ve İmralı görüşmelerini yayınlıyor oluşunun suç olarak görülmesinin tutarsızlığı anlatıldı.

Savunmaların ardından mütalaa veren savcı ise mevcut iddiaları yinelemenin yanısıra sanıkların savunmaları hakkında suç duyurusunda bulundu. Şoven ifadeler kullanmaktan çekinmeyen savcı İsmail Işık, "Milletimize en büyük iftira olan sözde Ermeni soykırımı ifadesini kullandılar" diyerek sanıkları bir kez daha suçladı.

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Sadık Topaloğlu ile Zeynep Kuray’ın tutuksuz yargılanmasına karar verilirken diğer 24 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Duruşma 17-18-19 Haziran tarihine ertelendi.