"KCK Basın Davası"nda 4. duruşma

"KCK Basın Davası"nın 4. duruşması bugün Silivri Adliyesi'nde görülmeye başlandı. İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, 26'sı tutuklu toplam 46 Kürt basınından gazeteciler yargılanıyor.

Gazetecilerin, avukatlarının dışında, bugünkü duruşmayı Belçika Parlamentosu'ndan senatör Andre du Bus de Warnaffe, milletvekilleri Jean-Claude Defosse ve Fatoumata Sidibe, RSF'den Johanr Bihr, Almanya Gazeteciler Sendikası'ndan Joachimm Legatis ve Almanya Öğrenci Gazetesi'nden Friederick Mayers'in de içinde olduğu uluslararası heyet, BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve İstanbul bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ercan İpekçi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti adına Recep Yaşar ve Gazetecilere Özgürlük Platformu dönem sözcüsü Kaan Karcılıoğlu da izliyor.

Tutuksuz gazeteciler Kürtçe'nin Kırmançi ve Zazaki dillerinde isimlerini söyledi, "buradayım" dedi.

Duruşmaya, gazeteciler Mikail Barutçu ve İsmet Kayhan hakkında açılan ve bu dosya ile birleştirilen davanın iddianamesi okunarak devam edildi. Bugün tüm sanıklar adına Kürtçe savunma yapılacak. Duruşmaya 23 Nisan nedeniyle ara verilecek. Duruşma, 24 Nisan Çarşamba günü devam edecek. 16 aydır tutsak olan gazeteciler ilk kez anadillerinde savunma yapacak.

Tutuklu gazetecilere destek

Duruşmayı izlemek için gelen Belçika Parlamentosu'ndan senatör Andre du Bus de Warnaffe, milletvekilleri Jean-Claude Defosse ve Fatoumata Sidibe, RSF'den Johanr Bihr, Almanya Gazeteciler Sendikası'ndan Joachimm Legatis ve Almanya Öğrenci Gazetesi'nden Friederick Mayers'in de içinde olduğu uluslararası heyet, BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane ve Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ercan İpekçi ve Gazetecilere Özgürlük Platformu dönem sözcüsü Kaan Karcılıoğlu duruşma salonu önünde açıklama yaptı.

GÖP Dönem Sözcüsü Kaan Karcılıoğlu, gazetecilerin gazetecilik görevlerini yapabilmelerini sağlamak için duruşmaya geldiklerini belirtti.

RSF Avrupa Direktörü Johann Bihr, Türkiye’de "tedbir" anlamında tutuklulukların taciz boyutunu çoktan aştığını belirterek, Türkiye'nin en çok gazetecinin tutuklu olduğu ülkeler arasında yer aldığını söyledi, tutuklu gazetecilerin bırakılmasını istedi.

Belçika Parlamentosu’ndan gelen milletvekilleri, tutuklu gazetecilerle dayanışma içerisinde olduklarını ve bu duruma son vermek için Avrupa’da mücadele yürüteceklerini ifade etti.

Almanya Gazeteciler Sendikası yöneticisi Joachim Lepatis, "Gazeteciler hiçbir zaman gazetecilikten yargılanamaz. Özgür ifade her yerde olmalı, yaşananları kınıyoruz" dedi.

BDP Kars milletvekili Mülkiye Birtane, gazetecilerin siyasi kararla tutuklu olduklarını ve basın alanında düşünce özgürlüğü olmadığını ifade ederek, tutukluların serbest bırakılmasını istedi.

Tutsak gazetecilerin isimleri: Fatma Koçak, Ramazan Pekgöz, Mazlum Özdemir, Ertuş Bozkurt, Semiha Alankuş, Kenan Kırkaya, Sadık Topaloğlu, Ömer Çelik, Nilgün Yıldız, Zeynep Kuray, Nahide Ermiş, Davut Uçar, Hüseyin Deniz, M. Emin Yıldırım, Dilek Demiral, Sibel Güler, Nevin Erdemir, Nurettin Fırat, Turabi Kişin, Ayşe Oyman, Yüksel Genç, Selahattin Aslan, İrfan Bilgiç, Şeyhmus Fidan, Haydar Tekin ve Mikail Barut.

Kaynak: ETHA, ANF