“KHK’larla halkın iradesi teslim alınamaz”

YSK’nın KHK ile ihraç edilmiş belediye meclis üyelerinin ve başkanlarının mazbatalarını vermeme kararı, Diyarbakır’da polis engellemesine karşın protesto edildi.

YSK’nın KHK ile ihraç edilmiş belediye eşbaşkanlarının ve meclis üyelerinin mazbatasını vermeme kararı Diyarbakır’da protesto edildi.

KESK Diyarbakır Şubeler Platformu ve Amed İhraçlar Platformu’nun çağrısıyla AZC Plaza önünde yapılmak istenen eylem polis engeliyle karşılaştı. Eylem yasağı “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganıyla protesto edilerek Sanat Sokağı’na yüründükten sonra, polis ablukası altında Amed İhraçlar Platformu’ndan Aziz Turay tarafından ortak açıklama okundu.

Cumhuriyet tarihi boyunca muhalif kesimler ve halk üzerinde iktidarların baskı kurduğuna değinilen açıklamada, AKP iktidarının bunun aksini iddia etse de bundan farklı olmadığı, önceki hükümetlerin baskı ve hukuksuzluğunu da aştığı belirtildi. Darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL’de 135 bin 144 kamu çalışanının kamudan ihraç edildiği hatırlatılan açıklamada OHAL komisyonunun ihraçları oyaladığı üzerinde duruldu.

“AKP, seçme ve seçilme hakkının korumakla yükümlü olan YSK’yı patron diye tanımlayarak ülkeyi ve vatandaşları bir piyasa ve müşteriden ibaret olarak gördüğünü göstermiştir. Kaygı verici olan YSK’nin de kendini patron olarak görmesidir” ifadelerinin kullanıldığı açıklama, YSK’nın hukuksuz kararına dikkat çekilerek devam etti. Hukuksuzca ihraç edilenlerin adaylığının YSK tarafından kabul edildiği hatırlatılan açıklamada, KHK’lı onlarca belediye başkanı ve meclis üyesine mazbata verilmemesinin hak gaspı olduğunun altı çizildi.

Bu kararın “YSK’nın darbesi” olarak tanımlandığı açıklamada “Halkın sandıktan çıkan iradesi hiçbir gerekçesi olmayan bahanelerle kendi yaptıkları yasalara tamamen ters düşerek tanımadığını gözlemledik. KHK’lerle halkın iradesi teslim alınamaz” vurgusu yapıldı.